reklama Tipy na víkend
e-region.cz - regionální internetový magazín pro volný čas

Klášterecká galerie připomene slavný rod Brokofů

publikováno: 9.1.2019, kategorie: Výstavy, autor: Lenka Fricová

Sdílet: facebook twitter google+

Na konci prosince, přesněji 28. 12. 2018, uplynulo 300 let od smrti významného českého řezbáře a sochaře Jana Brokofa. Při této příležitosti se v galerii Kryt v Klášterci nad Ohří otevře výstava Pocta rodu Brokofů. Vernisáž se koná v pátek 11. ledna a výstava bude k vidění po celý leden.

Jan Brokof přijal pozvání Michala Osvalda Thuna a v Klášterci nad Ohří strávil léta 1685 – 1687. V Klášterci se také narodil jeho nejstarší syn, Michal Jan Josef Brokof a nedaleko Klášterce, na Červeném Hrádku u Jirkova, se narodil jeho syn Ferdinand Maxmilián Brokof, zřejmě nejslavnější nositel tohoto jména a legenda barokního sochařství. 

V Klášterci nad Ohří vytvořil Jan Brokof několik pozoruhodných soch, ať už se jedná o sochy v zámeckém parku či sochařskou výzdobu sala terreny a na náměstí. Ačkoliv nepatří k nejvýznamnějším představitelům českého barokního sochařství, byl to on, kdo poskytnul svým synům, a to především svému mladšímu synovi Ferdinandu Maxmiliánovi, základní sochařské dovednosti a schopnosti. Bez cenných rad a dovedností, které Jan Brokof svým synům předal, by se Ferdinand Maxmilián Brokof nemohl stát jedním z nejvýznamnějších sochařů českého i světového baroka. Paradoxně právě v tom tkví jeho největší sláva.

Výstava Pocta rodu Brokofů vzniká ve spolupráci se Základní uměleckou školou v Klášterci nad Ohří. Vernisáž se uskuteční 11. ledna v 17,00 hodin a k vidění bude do 1. února.