e-region.cz - regionální internetový magazín pro volný čas

Bronzový poklad z Líšťan se představí v Lounech

publikováno: 8.12.2016, kategorie: Vzdělávání, autor: Veronika Škuthanová

Sdílet: facebook twitter google+

Ve středu 14. prosince od 17,00 hodin proběhne v prostorách muzejního sklepa v Lounech předvánoční křest dlouho očekávané knihy o bronzovém pokladu z Líšťan. Knihu představí její autoři PhDr. Petr Novák, CSc. a Mgr. Jan Blažek, ředitel Ústavu archeologické památkové péče severozápadních Čech. Samotný poklad bude k vidění od července příštího roku.

Od starší doby bronzové, respektive únětické kultury, dochází k ukládání bronzových depotů. Je to jeden z nejvýraznějších fenoménů tohoto období, který nepřímo dokládá jak diferenciaci tehdejší společnosti, tak rozvinuté kultovní představy. Depot z Líšťan je významným zástupcem tohoto jevu. 

Celý depot byl důkladně prozkoumán a na špičkové úrovni zpracován Ústavem archeologické památkové péče. Nyní se vrací do Oblastního muzea v Lounech, kde bude zařazen mezi sbírkové předměty a od července 2017 v rámci výstavy představen veřejnosti. Křest knihy je tak vítanou možností seznámit se s tímto „pokladem“ již nyní. Nezmeškejte příležitost pořídit svým blízkým nevšední vánoční dárek. Cena knihy je 200 Kč. Na místě bude možné se občerstvit vánočním svařákem.