e-region.cz - regionální internetový magazín pro volný čas

Klášterec představí po dva víkendy své památky

publikováno: 8.9.2021, kategorie: Památky, autor: redakce

Sdílet: facebook twitter google+

Dny evropského dědictví v Klášterci nad Ohří nabídnou prohlídky dvou zřícenin hradů, barokních kaplí i křest nové publikace a prohlídku kostela. Konat se budou po dva víkendy - v neděli 12. září a také následující víkend 18. a 19. září.

V neděli 12. září se můžete více dozvědět o zřícenině hradu Šumburk, kterou město každoročně opravuje, o jeho historii, stavebním vývoji a dalších zajímavostech. Komentované prohlídky se uskuteční v 13,00 a 15,00 hodin. Pokud si s sebou donesete špekáčky, můžete si je na místě opéct.

V sobotu 18. září se v 9,00 a v 10:30 hodin konají netradiční prohlídky unikátní barokní památky Sedm bolestí Panny Marie, kterou založil Michael Oswald Thun. Provedou vás Miloslava Koubová a David Kodytek.

Ve stejný den, 18. září, jsou připraveny komentované prohlídky hradu Lestkov neboli Egerberk, od 13,00 a 15:00 hodin. O historii hradu, jeho stavebním vývoji a pracích na jeho záchraně vám poví přímo jeho současní majitelé, manželé Zajícovi. I zde bude možné opéct si špekáčky.

V neděli 19. září klášterecké Dny evropského dědictví uzavře křest nové publikace o zdejších kostelech. Oba kostely v loňském roce oslavily narozeniny. Farní kostel Nejsvětější Trojice 350 let od vysvěcení a hřbitovní kostel Panny Marie 260 let své existence. Ke kulatým "vysvěceninám“ se loni uskutečnila v zahradách farního kostela narozeninová party. V tomto roce město naváže křtem zmíněné publikace. Ten proběhne v kostele Nejsvětější Trojice po mši svaté, kterou bude sloužit od 10,00 hodin místní farář P. Vít Audy. Po křtu bude následovat ještě krátká prohlídka této barokní památky. Autorkou dlouho očekáváné brožury je Lenka Fricová. O fotografickou přílohu se postarali Roman Novotný, Vítězslav Rúta, Vojtěch Marvan a Veronika Rochová. Odbornou předmluvu napsal historik umění a přední český i světový odborník na gotickou a barokní sakrální architekturu profesor Jan Royt.