e-region.cz - regionální internetový magazín pro volný čas

Velkolepá historická slavnost CÍSAŘSKÝ DEN® letos vypukne v sobotu 25. srpna

publikováno: 8.8.2018, kategorie: Slavnosti a festivaly, autor: redakce

Sdílet: facebook twitter google+

Letní sezóna v Kadani tradičně vyvrcholí velkou historickou slavností, kterou si město připomíná návštěvu císaře Karla IV. v roce 1367. Město se opět promění v historické tržiště a program bude v sobotu 25. srpna nabitý.

Středověké tržiště na Mírovém náměstí s ukázkami řemesel se otevře v 10,00 hodin, kdy také začíná celý program rituálem, při němž starosta města Jiří Kulhánek předá právo nad městem do rukou purkmistra Mikuláše Kotka. 

Vrcholem dne je samozřejmě připomenutí události z roku 1367, kdy do města přijel Karel IV. Příjezd jeho družiny je naplánován na 14. hodinu, kdy se bude konat slavnostní ceremonie a udělení městských práv. To tehdy skutečně Karel IV. během své několikadenní návštěvy učinil.

Na Mírovém náměstí vystoupí v 18,00 hodin s historickou hudbou kapela Ginevra a v 19,45 hodin pak Arcus. Program zde vyvrcholí v devět večer ohňovou a akrobatickou show a slavnostním ohňostrojem.

Živo však bude i v dalších částech města. Pořadatelé letos opět zopakují loňskou novinku, kterou byla Žebrácká ulice. V tu se proměnila Tyršova ulice z náměstí ke hradu. Kromě žebráků tu na návštěvníky čekají i ukázky útrpného práva, vykladačky karet, lehké děvy a další postavy, které byste v podobných uličkách mohli potkat. Na Kadaňském hradě bude od 11,00 do 19,00 hodin probíhat historický program. Děti se mohou opět zapojit do soutěžního putování po městských hradbách a získat Sedmero rytířských ctností. Ve Smetanových sadech budou mít svůj tábor a kolbiště rytíři. Připraveny jsou jezdecké a sokolnické ukázky, hry pro malé i velké a vrcholem programu bude v 17,00 hodin rytířský turnaj na koních.

Symbolem Císařského dne se již neodmyslitelně stala papírová královská korunka, která se zdarma rozdává u Turistického informačního centra Kadaň. České dráhy opět vypraví do Kadaně zvláštní vlak, který pojede z Mostu.