e-region.cz - regionální internetový magazín pro volný čas

Poznejte v Lounech staroslovanský svátek slunovratu

publikováno: 8.7.2022, kategorie: Slavnosti a festivaly, autor: redakce

Sdílet: facebook twitter google+

Svátek Ivana Kupala nebo-li kupadelné svátky je oslavou letního slunovratu a vyznačuje se zajímavými tradicemi a rituály, které se slaví na Ukrajině. Poznat tyto tradice můžete v neděli 10. července odpoledne v Parku Louny.

Kupadelné svátky je označení pro slovanské oslavy letního slunovratu. Byly vázány na církevní svátek Jana Křtitele (nebo-li Ivan Kupala). Svátek však kombinuje křesťanské i pohanské tradice, stejně jako je tomu u našich svátků. "Chceme se s vámi při této příležitosti lépe poznat a poděkovat vám za českou pomoc ukrajinskému národu," vysvětlují pořadatelé. 

V neděli od 16,00 do 20,00 hodin vás čeká pletení věnečků z lučních květů a bylin, vyzkoušíte si tradici zaříkávání mince, budete hledat mýtickou zlatou kapradinu a poklad, který ukrývá, zapálíte ohníček, přes který se skáče. Na závěr se pak můžete vypravit průvodem k řece, kde pustíte věnečky po vodě a provedete tradiční obřad očištění vodou.

"Připomíná vám to něco? Ano, náš svátek vychází ze stejných kořenů, jako vaše Svatojánská noc. Pojďme si v přátelské atmosféře připomenout společné tradice a oslavit spolu začátek léta!" dodávají pořadatelé. 

Připraven je i bohatý doprovodný program, tvůrčí dílna, ukázka ukrajinského folklóru a zajímavé povídání o tradicích, z nichž spousta je společných. Těšit se můžete také na speciality ukrajinské kuchyně, které pro vás připraví vyhlášení kuchaři a kuchařky.

Ilustrační foto: klimkin z Pixabay.