e-region.cz - regionální internetový magazín pro volný čas

Mostecké muzeum nabídne návrat do starého Mostu

publikováno: 8.6.2021, kategorie: Výstavy, autor: redakce

Sdílet: facebook twitter google+

Obrazy, které sto let Mostečané nespatřili, a další perly z depozitáře výtvarného umění ukáže v létě výstava Návrat do starého Mostu. Otevře se od pátku 11. června v budově mosteckého muzea. Navazuje na předchozí výstavu Příběh starého Mostu, kterou však kvůli uzavření muzea téměř nikdo neviděl.

"Již ukončená výstava Příběh starého Mostu, která vznikla v rámci významného přeshraničního projektu Ústeckého kraje s názvem Umění pozdního středověku, bohužel nemohla být návštěvníkům zpřístupněna kvůli koronavirovým opatřením. Velká část exponátů však byla v galerijních prostorách ponechána a doplněna o nedávno restaurované unikáty ze sbírek muzea i města," vysvětluje Jitka Klímová z Oblastního muzea. "Kromě obrazů a plastik spojených bytostně se středověkou a novověkou historií Mostu tu budou například k vidění i vzácné Madony a Piety z Litvínova, Lužic, Flájí a Bedřichova Světce. Mezi nejvzácnější vystavená díla lze jednoznačně zařadit Votivní desku s motivem Nanebevzetí Panny Marie z roku 1538 od proslulého mistra IW, zlacený relikviář ze 14. století anebo části tří pozdně gotických oltářů pocházející z děkanského kostela v Mostě," vyjmenovává exponáty kurátor výstavy Michal Soukup.

Po sto letech budou moci návštěvníci opět vidět oba dva velké obrazy, které připomínají pověsti o záchraně města Mostu před dobytím husity v roce 1421.

Výstava bude zahájena vernisáží ve čtvrtek 10. června v 17,00 hodin ve výstavním prostoru budovy muzea. Potrvá až do 22. srpna. Kvůli udržování stabilního klimatu bude výstava přistupná maximálně desetičlenným skupinám. Vstupné je 30 Kč pro dospělé a 15 Kč pro děti a seniory.

Foto: Z výstavy Příběh starého Mostu, archív Ústeckého kraje.