e-region.cz - regionální internetový magazín pro volný čas

V Žatci vznikla nová galerie, přesune se do ní výstava Židé na Žatecku

publikováno: 8.6.2020, kategorie: Výstavy, autor: Petr Šimáček

Sdílet: facebook twitter google+

Za dva týdny vyrostla v Žatci zcela nová galerie - podle svého umístění dostala název Galerie u Radnice. Spolek rodáků a přátel města Žatce ji vybudoval pro výstavu Židé na Žatecku, která musela opustit synagogu kvůli rekonstrukci. Poprvé se návštěvníkům otevře v sobotu 13. června v 15,00 hodin.

Výstava Židé na Žatecku je součástí projektu o židovské komunitě, kdy čeští a němečtí žatečtí rodáci již 10 let mapují málo známou historii města Žatec. Doposud byla část expozice umístěna v žatecké synagoze, která se však uzavřela z důvodu rekonstrukce.

Expozici Židé na Žatecku tvoří 10 panelů textu a fotografií od počátků židovského osídlení, žateckou židovskou obec, letecký most Žatec – Ekron z léta 1948, historie synagogy až po současnost.

Počet Židů v Žatci činil v roce 1930 při sčítání obyvatelstva 944 osob. Celkově však Židé v Žatci tvořili víc než 10 procent obyvatelstva, protože je k tomu nutné započítat také asimilované Židy. Židé v Žatci, stejně jako všude v Evropě, se podíleli na vytváření hospodářství, kultury a společenského dění města. Historie Židů v Žatci se datuje od 14. století, kdy se začali ve městě usazovat první židovští obyvatelé. Jejich obživou se stal převážně obchod s chmelem. Žatecká synagoga, po Plzni druhá největší v Čechách, byla postavena stavitelem Johanem Staňkem v letech 1871-1873, v roce 1882 byla opatřena dvěma věžemi, které dnes dokreslují charakteristické východní panorama města.

Konec židovské komunity je spojen s připojením bývalých Sudet k Třetí říši a následným holocaustem. V průběhu tzv. Křišťálové noci 9. listopadu 1938 bylo vnitřní vybavení synagogy vypáleno. Od té doby již nikdy nesloužila původnímu účelu. Po 2. světové válce budova chátrala, až v roce 1997 byly zahájeny její opravy. V současné době má synagoga soukromého vlastníka Daniela Černého, který po získání dotace začal s celkovou rekonstrukcí objektu. 

Expozice  Spolku rodáků a přátel města Žatce a Nadačního spolku Saaz/Žatec bude v Galerii u Radnice přístupna veřejnosti každou sobotu od 14,00 do 17,00 hodin. V ostatním čase dle předchozí dohody na telefonech 773943558, 724152570 nebo e-mailu rodacizatec@volny.cz. Galerii najdete na náměstí Svobody, v čp. 56. Výstava potrvá od 13. června do 31. července 2020.