e-region.cz - regionální internetový magazín pro volný čas

Tipy na víkend 10. až 12. června

publikováno: 8.6.2016, kategorie: Tipy na víkend, autor: Kateřina Táborská

Sdílet: facebook twitter google+

Víkend otevřených zahrad, Noc kostelů, Casanovské slavnosti, Kostel na kolečkách – zkrátka tento víkend budou ožívat památky a historická sídla. Taky máme spoustu hudby, pohádkové akce pro děti a pro aktivní třeba maratón, cyklotour nebo neckyádu.

Víkend otevřených zahrad
O víkendu 10. až 12. června se koná další ročník festivalu otevřených zahrad, kdy se můžete přijít podívat na zajímavé zahrady. Některé chystají doprovodný program. V zahradě zámku Krásný Dvůr na Podbořansku můžete u Panova templu vyslechnout po oba dny v 15,00 hodin koncert Komorního orchestru města Chomutova. V sobotu 11. června ve 14,00 hodin vychází ze zámku Libochovice komentovaná prohlídka zdejšího parku. Zároveň jsou o víkendu otevřeny i skleníky, kde probíhá výstava kaktusů. V rámci víkendu se koná prohlídka dochované části zámecké zahrady v Jezeří na Litvínovsku, a to v sobotu i neděli 11. 6. od 14,00 hodin, potrvá asi 1,5 hodiny.

Pohádková Lesná
Život Keltů bude tématem pohádkového dne v horském areálu Lesná v Krušných horách na Chomutovsku. Začne v neděli 12. června ve 13,30 hodin. Představí se keltská divadelní společnost, která ukáže stanovou vesničku, život a řemesla mladší doby železné jako ražení mincí, mletí mouky, točení keramiky i bojové umění Keltů a gladiátorské zápasy. Děti čekají keltská stanoviště se soutěžemi, ale i hasičský zásah, závodní dráha na horských koloběžkách, koláčová soutěže, hudební vystoupení, výtvarná soutěž, táborák a ukázky krušnohorských řemesel v muzeu.

Divadelní léto
V Třebívlicích na Litoměřicku pořádá Městské divadlo v Mostě tradiční divadelní festival. V pátek 10. června od 10,00 hodin zahraje dětem Divadlo rozmantostí pohádku Kocour v botách, v sobotu od 21,00 hodin pak velké divadlo adaptaci Haškových Osudů dobrého vojáka Švejka. 

Čekání na Karla IV.
Oživené prohlídky o narození a životě Karla IV. Pod názvem Čekání na příchod Jeho Milosti Karla se po Klášterci přesouvají do Oblastního muzea v Lounech. V sobotu 12. června se budou odehrávat každou půlhodinu od 10,00 do 16,00 hodin. Hrají herci Divadla Bída.

Den záchranářů
Nejmodernější technika a odvážní záchranáři – tak bude vypadat zítra, v sobotu 11. června, výstaviště v Lounech. Na jednom místě budou moci hlavně děti vidět práci všech složek záchranného systému. Program bude probíhat od 10 do 16 hodin a vstup je zdarma. Na místě se představí záchranáři, policisté i hasiči. Hlavním bodem programu bude záchrana zraněného pomocí vrtulníku, vyprošťování z havarovaného vozidla či vytažení munice z vody. O zábavu dětem se postarají pouťové atrakce. 

Světový den větru
U příležitosti tohoto dne se konají dny otevřených dveří na větrných elektrárnách. Mezi nimi bude i na Klínech v Krušných horách. V sobotu 11. června od 9,00 do 16,00 hodin bude připraveno občerstvení a atraktivní doprovodný programe pro děti i dospělé, podrobnosti pořadatelé z Hnutí Duha nezveřejnili.

Závod dračích lodí
Popáté budou na jezeře Matylda u Mostu bojovat dračí lodě v závodu Starcolor Cup. Hlavní závod se jede v sobotu 11. června, kdy se zároveň koná Den pro celou rodinu s Městskou policí v Mostě. V neděli se pak pojede závod GP na 200 metrů a 1 km s účastí finalisů závodu Starcolor Cup. Vstup je zdarma.

Výlet na Oblík
Ke 40. výročí vyhlášení Chráněné krajinné oblasti České středohoří pořádá Oblastní muzeum v Lounech exkurzi na vrch Oblík, a to v sobotu 11. června. Během výletu se podíváte nejen na tento zajímavý kopec, ale také se projdete třešňovým sadem, navštívíte ovečky na statku a ochutnáte domácí sýr. Podrobnosti se dozvíte v článku Ládi Báby

Knihovnický stan
Tento víkend dorazí knihovnický stan se čtením a zábavou pod širým nebem do Cítolib, kde můžete v pátek využít výtvarnou dílnu nebo se setkat se spisovatelem Vlastimilem Vondruškou. V sobotu vás čeká letní kino a v neděli hudební odpoledne. Podrobný program celé pouti projektu Města čtou na Lounsku najdete v článku Lounskem bude opět putovat knihovnický stan

700 let obce
Obec Velemyšleves na Lounsku slaví 700 let od první písemné zmínky. Oslavy proběhnou v sobotu 11. června a začnou ve 12,00 hodin mší v kostele svatého Antonína. Pokračují pak v jednu hodinu slavnostním průvodem z návsi. Odpoledne pak budou hrát dechovky, vystoupí šermíři, Divadlo v Pytli, pro děti jsou připraveny soutěže. V 15,45 hodin dojde na odhalení sochy Blaničtí rytíři zachraňují Velemyšleves. Od 20,00 hodin se koná večerní zábava, v Kulturním době bude odpoledne k vidění výstava a pracovníci archeologického ústavu zájemce seznámí s výzkumy v okolí obce.

Kostel na kolečkách
Kostel na kolečkách opět dorazí do muzejní zahrady v Mostě, letos veze skvělý letní náklad. V sobotu 11. června bude probíhat celý den flerjarmark, vystoupení a výstavy mosteckých ZUŠ opět rozezní zahradu hudebními tóny. V prezentačních koutcích středních škol si můžete třeba nechat změřit tlak nebo BMI od nadějných studentů. Program bude probíhat od 10,00 do 18,00 hodin a za vstupné 30 Kč se můžete podívat i na expozice a výstavy muzea. Co se bude dít, se dozvíte v tomto článku

Sraz veteránů
V Litvínově na náměstí Míru se v sobotu 11. června setkají majitelé historických vozidel. Jejich výstava bude probíhat od 8,00 do 11,30 hodin a poté se auta vydají na spanilou jízdu v délce asi 40 kilometrů. Ve 12,15 hodin je plánován příjezd na mostecký autodrom a poté návrat do areálu Loučky v Litvínově, kde budou vyhlášeny výsledky.

Jazzový festiválek
Další akcí v Litvínově tento den, tedy v sobotu 11. června bude jazzový festival v parku před Citadelou. Od 14,00 do 21,00 hodin budou hrát kapely regionálních uměleckých škol a ve 20,00 hodin vystoupí profesionální host – Skety a Cappella Jazz Sextet. V půl desáté akce pokračuje jam session  v café baru Citadela.

6hod Le Most
Další automobilová podívaná se koná na Autodromu v Mostě už ve čtvrtek 9. června, amatérský závod s více než desetiletou historií. Účastníci nepotřebují licenci závodního jezdce, piloti se ve vozech střídají podle zakoupeného času. Vzhledem k délce závodu jezdci i diváci zažijí také tankování, výměnu pneumatik či změny v nastavení vozu. 

Jirkovský crossmarathon
Trať dlouhou 42 195 metrů horským terénem v okolí Jirkova, během nebo na kole, můžete absolvovat v sobotu 11. června na Jirkovském crossmarathonu. Prezentace pro pěší je od 7,00 do 7,30 hodin, pro běžce a cyklisty do 8,40 hodin na 2. ZŠ Jirkov Vinařická. Slavnostní zahájení a hromadný start cyklistů a běžců bude v devět hodin.  

Želenická neckyáda
Tradiční závody netradičních plavidel se konají v Želenicích na Mostecku v sobotu 11. června. Start plavidel, u nichž se hodnotí hlavně originalita, bude ve 13,00 hodin ve Zlatníkách (prezentace od 9,00 do 10,30 hodin v Želenicích před úřadem), odkud poplují ke stadionu v Želenicích. Tam vystoupí v 15,15 hodin Kabát revival a od 17,30 hodin Cumbál, večer zakončí taneční zábava s kapelou Ex rock. Na hřišti budou připraveny dětské atrakce. 

Noc kostelů
V pátek 10. června večer se opět otevřou dveře a brány kostelů, aby přivítaly návštěvníky na Noci kostelů. Na většině míst doprovodí duchovní náplň večera také koncerty, výstavy nebo komentované prohlídky. Vybrali jsme pro vás pár zajímavých tipů, které najdete v dnešním článku.

Softball
O víkendu se v Mostě bude hrát série šesti přípravných zápasů Fastpicht Challange s Dánskem v softballu. V pátek 10. června v 18,00 hodin začíná první zápas, další se koná v sobotu od 11,00 hodin a 18,00 hodin, poslední se pak budou konat v neděli 12. června od 10,00 a 12,00 hodin. V sobotu v 15,30 se utká domácí tým Painbusters Most. Všechny zápasy se budou konat v softballovém areálu Ovčín v Zátiší v Mostě.

Klášterecký víkend hudby
Hned několik hudebních akcí nabídne o víkendu Klášterec nad Ohří. Už ve čtvrtek 9. června v 17,30 hodin začíná na zámku absolventský koncert žáků ZUŠ. V pátek 10. června vypukne v 18,00 hodin v letním kině festival Den hudby, který bude pokračovat v sobotu od 14,00 hodin. V pátek také můžete vyrazit na zámek, kde se koná koncert kytaristy Lubomíra Brabce v rámci hudebního festivalu Ludwiga van Beethovena (od 19,00 hodin). A do třetice – v sobotu od 13,00 hodin se v kolibě Satanka koná jedenáctý ročník folk a country festivalu Country koza 2016. Podrobnosti o obou festivalech v zítřejším článku.

Na kole dětem
V sobotu 11. června dorazí do Klášterce nad Ohří peloton cyklomaratonu Na kole dětem, o němž jsme psali zde. Peloton se očekává v 16,45 hodin, nicméně již od dvou bude v areálu lázní Evženie připraven doprovodný program. Vystoupí v něm Duo Beella (folk Chomutov), Úlet (lidově folk rocková skupina), Free line (taneční skupina DDM Šuplík - děti), Gospel Gaia (Klášterec), Muzika Občas (Klášterec), Drawer Dancers (taneční vystoupení Kadaň). Vstup je zdarma.

Lomská pouť
Letošní pouť v Lomu u Litvínova se přesouvá z dolní části města do areálu koupaliště Bomba. Konat se bude o víkendu 11. a 12. června a děti potěší tradiční pouťové atrakce a stánky. Pouť jako tradičně doprovodí výstava chovatelů a také výstava sukulentů a kaktusů.

Z pohádky do pohádky
Pohádkový pochod pro děti i dospělé startuje v sobotu 11. června na Benediktu v Mostě (start u amfiteátru od 10,00 do 11,30 hodin). Pochod měří asi 3 km a na trase potkáte pohádkové postavičky (šašky, princezny, čarodějnice, vodníky), u kterých vás čeká mnoho soutěží, úkolů, ale i odměn. Soutěžit s dětmi mohou i rodiče, prarodiče, tetičky a strýčkové... Startovné je 35 Kč.

Casanovské slavnosti
Dvoudenní slavnosti v Duchcově se svým bohatým programem začínají pomalu blížit velkému zahájení lázeňské sezóny v Teplicích. Jako obvykle je zahájí v pátek 10. června příjezd Casanovy na zámek a hudební komedie Divadla M. Zámek chystá oživené prohlídky, výstavu bonsají, děti čeká historický dětský den, porcelánové trhy a spousta hudby. Podrobnosti o programu najdete v tomto článku

Březnoukej
Country a folk festival Březnoukej se podesáté koná v Březně na Chomutovsku. V sobotu 11. června od 16,00 hodin v parku u rybníka zahrají Country 5, Michal Tučný revival Plzeň, Monogram a Jimmy Bozeman, Poutníci a Maracas. Vstupné je 150 Kč, děti do 15 let zdarma.

Festivalový den v Libyni
Houslový virtuóz Jaroslav Svěcený bude hlavní hvězdou Festivalového dni v Libyni na Podbořansku. Cílem charitativního festivalu je podpora obnovy zdejšího kostela svatého Jiljí. Program začne v sobotu 11. června v 11 hodin slavnostním otevřením muzea. Během dne pak návštěvníci uvidí chemickou show, rytířský turnaj i rekonstrukci bitvy z druhé světové války, loutková představení a zúčastnit se mohou závodu v běhu s kočárky (bez miminek). Ve 14.30 začíná soutěž mladých interpretů O Libyňský pohár, jimž předá ceny právě Jaroslav Svěcený, který vystoupí po 18. hodině. Na rozloučenou pak bude hrát country kapela. Na své si přijdou i milovníci historie a bleších trhů.

Traktoriáda
Všichni traktoristé, pozor! Sraz je v sobotu 11. června v Panenském Týnci na Lounsku. Podívat se můžete na nejrůznější druhy zemědělské techniky, ale hlavně na závod traktorů. Mezi disciplíny bude patřit i couvání s vlekem do garáže nebo show trial s Tatrou 813. Zápis závodníků v 8,30 hodin, start v 10,00 hodin, vstup pro diváky je 20 Kč a vstupenka je slosovatelná o jízdu v Tatře.

Rozmarné patchworkové léto
V neděli 12. června v čase od 10,00 do 17,00 hodin zve litvínovský zámek Valdštejnů na výstavu Rozmarné patchworkové léto. V prostorách nádvoří a zámku budou vystaveny výrobky klubu, a to deky, polštáře, různé dekorace, hračky. Do výroby se můžete i zapojit. Patchworkářky připravily dílnu, kde se můžete naučit jednu z klasických technik patchworkového vzoru: Babiččina zahrádka. Dílna bude i pro děti.

Party ve Františkánku
Tuto sobotu 11. června se v zahradách Františkánského kláštera v Kadani odehraje festival pARTy ve Františkánu. Můžete se těšit na kapely Tata/Bojs, Buty, Znouzecnost, Krausberry, Čokovoko nebo Totál vokál, Báru Polákovou a Michala Prokopa s kapelou Framus Five, přednášky, divadlo a výstavu fotografií. Program bude probíhat od deseti do deseti hodin, vstupné v předprodeji je 330 Kč.

Foto: Oblastní muzeum v Mostě.