e-region.cz - regionální internetový magazín pro volný čas

Muzeum opět ukáže unikátní šperky Ulriky von Levetzow

publikováno: 8.3.2019, kategorie: Výstavy, autor: redakce

Sdílet: facebook twitter google+

Soubor šperků z českého granátu, který vlastnila Ulrika von Levetzow, poslední láska básníka Goetha, bude opět k vidění v Mostě. Šperky prošly náročným restaurováním a veřejnosti se poprvé představí ve čtvrtek 14. března v mosteckém muzeu. To se chystá předělat celou expozici, věnovanou baronce z Třebívlic.

"S největší pravděpodobností jde o největší světově známý soubor českých granátů, jehož součástí je i největší broušený kus na světě. Šperk samotný podle názoru odborníků patří mezi 10 nejcennějších klenotnických prací nacházejících se na území České republiky," vysvětluje historik Jiří Šlajsna. Posledním, kdo šperky nosil, byla Ulrika von Levetzow, majitelka třebívlického panství, které od jejích potomků získalo město Most. "Ulrika proslula jako poslední láska a múza Johanna Wolfganga Goetha. Příběh nenaplněné a neopětované lásky stárnoucího básníka patří mezi největší milostné příběhy evropské historie," dodává Šlajsna. Často opakovaná historie, že šperky byly darem od Goetha, je ale už jen smyšlenou legendou této lásky. Ve skutečnosti patřily Ulričině matce.

Šperky si do mosteckého muzea můžete přijít prohlédnout ve čtvrtek 14. března od 15,00 hodin. V 17,00 hodin pak následuje přednáška vedoucího týmu restaurátorů Radka Hanuse. V letošním roce si připomínáme 120 let od smrti baronky Ulriky von Levetzow a mostecké muzeum chce při této příležitosti upravit její expozici. Naposledy si ji v původní podobě můžete prohlédnout ve čtvrtek 21. března, kdy se od 17,00 hodin koná komentovaná prohlídka, a poté se uzavře.