reklama Tipy na víkend
e-region.cz - regionální internetový magazín pro volný čas

Sezóna Severočeských farmářských trhů dnes začíná

publikováno: 8.3.2013, kategorie: Slavnosti a festivaly, autor: Kateřina Táborská

Sdílet: facebook twitter google+

pátek 8. března od 12 hodin opět zaplní prostranství před teplickou Olympií stánky s nabídkou kvalitních místních potravin a tím zahájí již třetí sezónu Severočeských farmářských trhů v Ústeckém kraji. Trhy se letos budou konat v devíti městech po celém kraji a naplánováno je 130 trhů, což je skoro o třetinu více než vloni. Uvnitř najdete přehled všech trhů.

Organizátorem Severočeských farmářských trhů (SFT) je občanské sdružení Český um – Artificium Bohemicum. I pro letošek je připraveno několik novinek. Nejpodstatnějšími novinkami jsou: zvýšení počtu a zkrácení periodicity konání trhů v Ústí (od května ze čtrnácti dnů na týden) a Mostě (z měsíce na čtrnáct dní), v Mostě také došlo ke změně místa konání trhů, v Kadani se přesunul den konání ze čtvrtka na pátek a jako další město s pravidelnými trhy přibyl Litvínov.

„Farmářské trhy v Mostě jsme se rozhodli přesunout do centra ke kulturnímu domu Repre, abychom umožnili Mostečanům lepší přístup ke kvalitním potravinám, které na našich trzích prodávají prověření pěstitelé, výrobci a prodejci. V únoru jsme si to ověřili na zabijačkových hodech, které jsme tam pořádali a jejichž návštěvnost překonala naše očekávání. Doufáme, že to bude pokračovat a trhy v Mostě se zařadí k těm největším v kraji. Zachováme sobotní dopoledne, ale trhy budou každých čtrnáct dní až do Vánoc,“ uvedl Adam Weber z pořadatelského týmu SFT.

„Změna dne konání pravidelných trhů ze čtvrtka na pátek se uskuteční v Kadani, kde budou trhy probíhat jednou měsíčně od 12 do 17 hodin. Nově přidáváme trhy i ve středu, a to farmářské trhy u obchodního střediska Máj v Litvínově (10–17 hod.) každou třetí středu v měsíci,“ dodal.

Na jaře bude tradiční sortiment na trzích doplněn o zeleninovou a květinovou sadbu, další zboží pak bude přibývat podle pěstitelské sezóny. "Už vloni jsme začali prověřovat a certifikovat pěstitele, výrobce a prodejce, kteří se na našich trzích objevují. V tuto chvíli jich máme prověřených přes čtyřicet a budeme v tom pokračovat i nadále, abychom mohli ručit za to, že na Severočeských farmářských trzích se prodávají kvalitní potraviny s dohledatelným původem, odpovídající naší představě o produktech, které patří na farmářský trh. Na této certifikaci spolupracujeme i s místní veterinární správou či Státní zemědělskou inspekcí,“ dodává Adam Weber.

Na trzích se budou objevovat i doprovodné akce a soutěže a také ukázky přípravy gastronomických specialit z nabízených potravin. Měl by vzniknout i druhý díl kuchařky Recepty severočeských farmářů.

Přehled farmářských trhů

Teplice, OC Olympia
pátek 12.00 – cca 17.00
začátek 8. března, 1x za čtrnáct dní až do Vánoc

Ústí nad Labem, prostranství před OC FORUM
čtvrtky 10.00 – cca 17.00
začátek 14. března, zpočátku 1x za čtrnáct dní, od května každý týden až do Vánoc

Kadaň, Mírové náměstí
pátek 12.00 – cca 17.00
začátek 15. března, 1x měsíčně do listopadu

Chomutov, nám. 1. máje
soboty 8.00 – cca 12.00
začátek 16. března, 1x za čtrnáct dní do listopadu

Most, prostranství před KD REPRE
soboty 8.00 – cca 12.00
začátek 23. března, 1x měsíčně, od května 1x za čtrnáct dní do prosince

Litvínov, OC Máj, Valdštejnská 2117
středa 10.00 – cca 17.00
začátek 17. dubna, 1x měsíčně do prosince

Jirkov, nám. Dr. E. Beneše
soboty 8.00 – cca 12.00
4x ročně (květen, červen, srpen, říjen)

Štětí, Nové nám.
pátek 9.00 – cca 17.00
3x ročně (červen, září, prosinec)

Jimlín, zámek Nový hrad
víkendy 9.00 – cca 17.00
3x ročně (březen, červen, prosinec)