e-region.cz - regionální internetový magazín pro volný čas

Tajemná Marcebila a nové Krušné horory na litvínovském zámku

publikováno: 7.12.2017, kategorie: Zajímavosti, autor: redakce

Sdílet: facebook twitter google+

Nová kniha o tajemné postavě Krušných hor Marcebile se v pondělí 11. prosince představí také v Litvínově. Křest knihy Petra Mikšíčka doplní promítání nových dílů Krušných hororů a dalších snímků o Krušných horách. Začátek je v 18,00 hodin na zámku Valdštejnů.

Petr Mikšíček pracoval na knize Tajná zpráva o Marcebile pět let. Kniha propojuje různé střípky, které natočil během posledních pěti let, do eposu o lidech a událostech z Krušnohoří. "Celý příběh měl být původně filmem, ale získat 18 milonů korun na jeho realizaci bylo nad naše možnosti. Možná se třeba v budoucnu najde cesta, jak příběh zfilmovat," říká autor, podle nějž je kniha společným dílem množství lidí z Krušnohoří.

"Od roku 2010, nezávisle na sobě, pátrala skupina nadšenců po stopách Marcebily v Krušných horách. V roce 2015 spojili své síly v rámci spolku Marcebilogů. Tento záchranný kulturologický výzkum měl za úkol zrestaurovat zapomenutý epos o Marcebile. Členové týmu pod vedením Petra Mikšíčka objevili do té doby neznámé či tajné indicie o působení bájné Marcebily v Krušnohoří. Odhalili mnoho stop vedoucích do všech koutů Krušných hor, ale také do Saska, Ruska a ještě dál," informovala ředitelka Destinační agentury Krušné hory Eva Maříková, která se na vzniku filmů i knih významně podílela.

Destinační agentura stála také u zrodu příběhů o tajemných místech a událostech v Krušnohoří Krušné horory. Nejnovější z nich budou představeny veřejnosti během pondělního křtu. Vidět můžete také filmy sdružení Do krajin, natočené v letošním roce - Dobyvatelé ztracených štol a Ornament. Ty se veřejnosti představily už v karlovarské části Krušných hor a v pátek 8. prosince mají premiéru také v kině Egerie v Klášterci nad Ohří (od 19,00 hodin).