e-region.cz - regionální internetový magazín pro volný čas

Adventní akce v lounském muzeu

publikováno: 7.12.2017, kategorie: Výstavy, autor: redakce

Sdílet: facebook twitter google+

Dvě vánoční výstavy, adventní dílny a trhy - taková je nabídka Oblastního muzea v Lounech na adventní dny. Program začne ve čtvrtek 7. prosince vernisáží výstavy vánočních ozdob a dárků. Oblíbené trhy Vánoce v muzeu se budou konat v sobotu 16. prosince.

Vernisáž dvou vánočních výstav proběhne ve čtvrtek 7. prosince od 17,00 hodin. První, nazvaná Z Ježíškovy dílny, ukazuje, co se objevovalo v historii pod vánočním stromečkem. Výstava o dárcích a nadělování bude otevřena do 28. ledna a můžete na ní poslat dopis Ježíškovi. Na druhé výstavě budou k vidění i ke koupi figurkové ozdoby rozličných tvarů i pestrých barev, od andílků, autíček, houbiček a sněhuláků až po různá zvířátka. Přístupná bude až do 4. února.

K vidění bude též chrámový betlém mistra Sebastiana Osterriedera, který býval ve 20. století každý rok vystaven v chrámu sv. Mikuláše. Inspiroval se přitom proslulými betlémy z Neapole a Sicílie. Osterriederovy jesličky stylově ovlivněné romantickým nazarenismem mají figurky ze speciální sádry, skleněné oči a kašírovaný oděv s malovanými vzory. Kulisy a doplňky jsou i z dalších materiálů. Dnes je lounský betlém dost poničen a jeho část je trvale vystavena ve věži. 

Od úterý 12. do čtvrtka 14. prosince budou v muzeu probíhat vánoční tvůrčí dílny, kde si budete moci vytvořit vlastní živou zelenou výzdobu třeba na vánoční stůl. Základní materiál a zdobení budou připraveny, ale můžete si přinést i vlastní přízdoby. Časová náročnost cca 60 min. Cena je 50 Kč, zahrnuje vstupné na výstavu a materiál pro tvoření. Otevřeno bude od 9,00 do 16,00 hodin.

Vánoční program vyvrcholí adventními trhy Vánoce v muzeu, které budou probíaht v sobotu 16. prosince od 10,00 do 17,00 hodin. Trhy doplní program s anděly na chůdách, flašinetářem, kouzelníkem, kovářem i oslíkem s ovečkou. V prostorách muzea probíhají ukázky různých řemesel a prodej dárků, nebude chybět občerstvení. Vstupné dobrovolné.