e-region.cz - regionální internetový magazín pro volný čas

Teplický zámek připomene slavného rodáka, polárníka a malíře Julia Payera

publikováno: 7.11.2019, kategorie: Výstavy, autor: Vlasta Tichá/redakce

Sdílet: facebook twitter google+

Rodáka ze Šanova, polárníka, objevitele nových zemí, kartografa a také malíře Julia Payera připomenou výstavy i kniha. Seznámit se s nimi můžete v neděli 10. listopadu na teplickém zámku, kdy se koná společná vernisáž.

Vernisáž výstavy Julius Payer a pověsti dalekého severu začíná v 17,00 hodin. Součástí vernisáže bude prezentace přepracovaného vydání knihy o Juliu Payerovi, reedice českého překladu jeho knihy „Expedice severní pól“ a otevření hned tří doprovodných výstav. První představí ilustrace Martina Velíška Grónské mýty a pověsti, další ilustrace Luboše Drtiny Sámské pohádky a pověsti a poslední výstva nazvaná O Igimarasussukovi, který jedl své ženy nabídne inuitské pověsti očima Árona z Hůrky.  

Hlavní výstava pak nabídne návštěvníkům obrazy Julia Payera z teplických muzejních sbírek. Výstava je součástí Arktického festivalu, který od 7. listopadu 2019 do 31. ledna 2020 představí v Teplicích, Praze, Českých Budějovicích a v Plzni současné společné kulturní a vědecké aktivity v Česku a v Arktidě. Otevřena bude do 5. ledna příštího roku.

Julius Payer se narodil roku 1841 v Teplicích - Šanově v rodině důstojníka. Šel v jeho stopách a věnoval se vojenské kariéře. Svou horolezeckou kariéru začal v Alpách a později se začal účastnit polárních výprav. Jeho nejzásadnější cestou byla výprava z let 1872 - 1874, která hledala severní cestu ledovými moři. Při ní výprava objevila nové souostroví nazvané Země Františka Josefa. V další fázi svého života se věnoval malování rozměrných pláten s polární tématikou a také o své výpravě vydal knihu.