e-region.cz - regionální internetový magazín pro volný čas

Tipy na víkend 9. až 11. listopadu

publikováno: 7.11.2018, kategorie: Tipy na víkend, autor: Kateřina Táborská

Sdílet: facebook twitter google+

Nastává čas lampionových průvodů, ale také mladého vína a pečených hus. Jak si užít svátek svatého Martina, kde oslavit Den veteránů nebo kam vyrazit s dětmi za pohádkou zjistíte v Tipech na víkend.

Na víno a husu
K tradicím svátku svatého Martina, který připadá na neděli, patří otevírání mladého vína a také pečené husy. Víno můžete ochutnat v neděli v 11,00 hodin třeba v Sýrárně u Kahanu v Mostě. Svatomartinské večery tradičně chystá centrum Benedikt v Mostě, a to v sobotu a neděli 10. a 11. listopadu. Pochutnat si můžete na husím kaldounu, stehnu se zelím a knedlíky a koláči, chybět nebude ani sklenka Svatomartinského vína. Cena 450 Kč, rezervace na tel. 476 000 055.

Halloween
Ještě tento víkend pokračují halloweenské oslavy. Jedna pro dospělé se koná v sobotu 10. listopadu od 20,00 hodin na Benediktu v Mostě. Hraje kapela Promile, vstupné 250 Kč.

Křišťálová noc
V Žatecké synagoze se již ve čtvrtek 8. listopadu koná Vzpomínka na Křišťálovou noc. Účast na vzpomínkové akci v rámci 80 let od Křišťálové noci přislíbili velvyslanci Izraele, Portugalska a Argentiny. Součástí programu bude také slavnostní předání významného ocenění Spravedlivý mezi národy sourozencům Václavu Šircovi a Marii Kelnerové, kteří zachraňovali židovské životy během 2. světové války. Začátek v 17,00 hodin.

Zábavný program
Úsměvy Ivo Šmoldase s písničkami Pepy Štrosse vás budou bavit v kláštereckém zámku v pátek 9. listopadu od 19,00 hodin. Vstupné 100 Kč.

Den veteránů
V neděli 11. listopadu se připomíná celosvětový den veteránů. V Mostě se slavnostní akt uskuteční ve 14,00 hodin v mezinárodním památníku obětem II. světové války na starém městském hřbitově. Uvidíte ukázky vojenské historické techniky, stálou expozici, výstavu o 2. světové válce na Mostecku a výstavu Skatů Most.  U příležitosti obnovené tradice Dne veteránů v Mostě je vydáno jedinečné turistické razítko a pamětní list.
Na stejný den od 11,00 hodin chystá program také Chomutov, a to v parku u kostela svaté Barbory v Lipské ulici. Budou tam odhaleny pamětní desky.

Za pohádkou
Listopadový víkend je jako stvořený pro divadlo. Kam vzít děti? Citadela Litvínov uvede v neděli 11. listopadu v 16,00 hodin pohádku Matěj a zoubková víla. V sobotu v 10,00 hodin hraje Divadlo Rozmanitostí v Mostě Tři čuníky nezbedníky a Docela velké divadlo Litvínov pro změnu Tři přadleny, taktéž z produkce Rozmáňa. V KD Střelnici v Kadani můžete s dětmi vidět představení duo Šťísko a Poupěnka Jedeme na výlet, od 15,00 hodin. V neděli od 10,30 hodin uvede Krušnohorské divadlo Teplice činoherní pohádku Strach má velké oči divadla Orry. V neděli v 15,00 hodin v Městském divadle v Chomutově uvidíte klasickou pohádku na motivy Boženy Němcové Princezna koloběžka.

Strašení ve věži
V Jirkově čeká děti v neděli 11. listopadu věž plná pohádkových bytostí a strašidel. Prohlídky městské věže budou probíhat každých 30 minut od 15,30 do 19,30 hodin. Vstupné je 50 Kč a vstupenky si můžete rezervovat na čísle 474 654 265.

Cesta svatého Martina
Nejen vínem je možné slavit svátek svatého Martina. V Kadani chystají lampionový průvod z Mírového náměstí ke klášteru, kde poutníky čeká svatomartinské přivítání v klášteře a poté pohádka na Střelnici. Vstup zdarma, s sebou lampiony. Průvod vyjde v 17,00 hodin.

Lucerničky svatého Martina
Podobnou tradici mají také v Mostě, kde Středisko volného času pořádá Lucerničky svatého Martina – procházku po Resslu s úkoly a opékáním buřtů. Start je mezi 16,30 a 17,30 hodin, vstupné 30 Kč.

Svatý Martin na zámku
A lampionový průvod ještě jednou. Konat se bude v neděli v Jirkově. Sraz je v 16,15 hodin na náměstí Dr. E. Beneše a cesta povede na zámek Červený Hrádek, kde je připraveno hudební vystoupení. V 17,30 hodin pak dorazí Martin na bílém koni. Vstupné dobrovolné.

Čerti
Řádění strašidelných krampusů – rakouských čertů v poněkud děsivější podobě – se chystá v Oseku. Koná se v sobotu 10. listopadu na pouťovém prostranství u DDM, od 17,00 hodin, kdy začne ohnivá show, čerti dorazí v 18,00 hodin.

Derniéra výstav
V Oblastním muzeu v Chomutově končí v neděli dvě výstavy, věnované konci první světové války a vzniku Československa. Na neděli 11. listopadu jsou proto od 14,00 do 16,00 hodin připraveny interaktivní komentované prohlídky.

Drakiáda
Když už jsme u těch podzimních tradic, nemůžeme zapomenout na pouštění draků. V neděli 11. listopadu se koná drakiáda na Jezeře Milada u Chabařovic, sraz v 10,00 hodin.

Pozorování hvězdné oblohy
Další přednáška Astronomické společnosti Chomutov Podzimní souhvězdí se koná ve čtvrtek 8. listopadu od 18,00 hodin v přednáškovém sále v Domě Jiřího Popela a v sobotu 10. listopadu od 17,00 hodin proběhne veřejné pozorování vybraných objektů podzimní a zimní oblohy v Chomutově na louce u bývalého kina Oko, Lipská ulice, naproti kostelu sv. Barbory.

 

Další tipy můžete vyhledávat v Kalendáři akcí.

Foto: Pixabay.com.