e-region.cz - regionální internetový magazín pro volný čas

Betonový design v porcelánovém domě

publikováno: 7.10.2019, kategorie: Výstavy, autor: Jana Tanzmannová

Sdílet: facebook twitter google+

Krásu betonu, který považujeme většinou za stavební materiál, odhaluje výstava, otevřená v Domě porcelánu s modrou krví v Dubí. Originální betonový design značky GURĒ si tam můžete prohlédnout do 16. listopadu. Přečtěte si, jak nábytek nebo šperky z betonu, vznikají.

Pod názvem GURĒ podniká dvojice návrhářů Michaela Čejchanová a Roman Kolář, kteří se zabývají výrobou interiérového a exteriérového designu z betonu. Mladý pár žijící v Litvínově úspěšně založil značku GURĒ už v roce 2016. Pro svůj výrobní ateliér našli ale vhodný prostor až o rok později právě v Dubí v Zahradní ulici. GURĒ znamená v japonštině „šedý“ a je to právě šedá, kterou si se surovostí betonu spojujeme nejvíc. Jak sami autoři říkají: „Beton nás obklopuje celý život. Je stálý, pevný a přitom se s ním snadno pracuje. Po úspěšné výrobě prvního betonového stolu jsme tomu absolutně propadli a stalo se to naší vášní.“ Mezi jejich autorskými projekty najdete téměř cokoli od stolových a pracovních desek, přes židle, obklady a umyvadla, dřezy, mísy, zrcadlové a obrazové rámy nebo dokonce šperky. Vše samozřejmě ze speciální směsi betonu, kterou si sami míchají z dánského bílého cementu Portland nebo českého cementu Lafarge z Čížkovic. Smícháním společně s dalšími přísadami získávají směs betonu s vynikajícími vlastnostmi, zejména s vysokou pevností a stálostí ve výsledku srovnatelnou s kamenem.

Beton je ale zajímavý nejen pro své technické vlastnosti. Je to především jeho osobitá estetika, která propůjčuje každému tvaru nezaměnitelný industriální charakter. O to víc je ruční výroba designu z betonu fyzicky i časově náročná. Připravená směs betonu se vylévá do forem, poté se výrobek nahrubo zbrousí a opracuje. Následně se musí nechat 15 – 30 dní finálně vytvrdnout a nakonec naimpregnovat nano technologií. Výsledek této náročné práce ale stojí za to. Můžete se o tom sami přesvědčit na výstavě originální tvorby ateliéru GURĒ v Domě porcelánu s modrou krví, kde bude k vidění až do 16. listopadu 2019. Najdete ho v Tovární ulici a je otevřeno ve všední dny od 8,00 do 17,00 hodin, v sobotu od 8,00 do 14,00 hodin.