reklama 300 turistických cílů na jednom místě
e-region.cz - regionální internetový magazín pro volný čas

Enduro závod horských kol v Mostě

publikováno: 7.10.2014, kategorie: Sport, autor: Kateřina Táborská

Sdílet: facebook twitter google+

Fenomén posledních sezon - enduro závody -  se po roce vrací na mosteckou trať, která pravidelně hostí maraton Extrém Bike Most. Opět se zde pojede finále letošní Specialized Enduro serie, a to 12. října. Kdo si chce vyzkoušet enduro, má nejlepší možnost právě v Mostě. Většina enduro závodů se jezdí na sjezdovkách a v bikeparcích, mostecký závod je postaven na maratonské trati, kde se nedosahuje vysokých rychlostí a je tak bezpečná i pro začátečníky.

Princip závodu spočívá v měřených úsecích, jejichž čas se v cíli sečte, vyhrává ten, kdo bude mít výsledný čas nejnižší. Závodníci startují individuálně v určených intervalech, a mezi měřenými úseky musí povinně přejet po určené trase, zde ale mají dostatek času k odpočinku, občerstvení, příp. údržbě kola. Omezeni jsou pouze celkovým časovým limitem. V praxi to vypadá tak, že přejezdy většinou absolvují pohodovým tempem společně ve skupinkách, což má proti běžným závodům své kouzlo.

Enduro závod je vhodný v podstatě pro každého, kdo se nebojí jízdy v techničtějším terénu. Měřené úseky vedou většinou z kopce, ideální volbou bývá celoodpružené kolo, což ale není podmínkou.  Podíváme-li se na loňské výsledky, někteří závodníci na pevných rámech zdatně konkurovali těm nejlepším na enduro speciálech. Fyzická kondice a natrénované kilometry nebudou mít takovou váhu jako třeba na maratonech, favoritem není nikdo a zároveň všichni, vyhrát může v podstatě kdokoliv. 

Zázemí závodu bude v areálu Koupaliště Ressl, hlavní partner seriálu Specialized přiveze celoodpružená testovací kola, k zapůjčení je potřeba vyplnit elektronickou přihlášku na www.enduroserie.cz. Konkrétní měřené úseky budou odtajněny až v sobotu 11.října ve 14h, kdy bude možné seznámit se s celou tratí. Celková délka bude okolo 30km, z nichž asi třetina bude tvořit měřené úseky. Samotný závod vypukne v neděli 12. října v dopoledních hodinách. Propozice jsou na webu pořádajícího týmu www.klmost.cz.