e-region.cz - regionální internetový magazín pro volný čas

Knihovna shromáždila stovku obrazů s tématem uhlí

publikováno: 7.9.2016, kategorie: Výstavy, autor: redakce

Sdílet: facebook twitter google+

V sobotu 10. září dopoledne, před vypuknutím Mostecké slavnosti, se v mostecké knihovně otevře výstava Malováno na uhlí. Ve čtyřech výstavních síních bude vystavena stovka obrazů a padesát výtvarných fotografií s tematikou dobývání uhlí. Na vernisáž má přijít i geolog, populárizátor vědy a filozof Václav Cílek.

"Na výstavě je řada skvostů! Kopecký, Čepelák, Bořecký, Kupka, Segert… Pokusme se zamyslet nad tím, proč mnozí malíři vyšli právě zde do terénu, do krajiny, čím je krajina přitahovala, lákala," zamýšlí se nad výstavou výtvarník a pedagog Josef Zedník. "Jistě vnímali skutečnost, realitu, věděli, cítili, vnímali tak jako my. Zničené staré královské město s celou jeho historií, zbourané kostely, kláštery, domy i náměstí, mnozí si jistě uvědomovali tu hrůzu, vnímali tu chvíli, kdy desítky tisíc lidí se musely dát do pohybu, hledat nové domovy. Jistě ale také viděli tu jedinečnost okamžiku, hlubinné i povrchové doly, rypadla vyvrhla ze země miliony tun zeminy, zakladače ji navršily, rozervaná země nabízí novou anatomii, nové podněty a impulsy dosud nevídané. Odkrývané vrstvy, měsíční krajina, zatopené oprámy, haldy hlušiny, mnohdy doutnající, živá země, vrásky v krajině, struktury, které vyrábí bagry, černošedá krajina, výsypky, bláto, prach…"

Obrazy od čtyřicítky malířů jsou z let 1947–2007, fotografie Josefa Sudka z let 1957-1962, fotky dalších fotografů 1975-2015. Výstava, kterou připravilo statutární město Most, společnost Vršanská uhelná, Spolek severočeských havířů a Městská knihovna Most s ak. mal. Helenou Ambrosovou, bude přístupná do 30. října. Vernisáž se koná od 10,00 hodin a jejím hostem bude mimo jiných RNDr. Václav Cílek, CSc, geolog a klimatolog.

Výstava je přístupná v běžné provozní době knihovně, tedy v pondělí, úterý, čtvrtek a pátek od 10,00 do 18,00 hodin, v sobotu od 9,00 do 12,00 hodin.

Foto: Karel Kupka: Kolesové rýpadlo K 1000 na dole „Obránců míru” v Komořanech 1954, reprodukce Městská knihovna v Mostě.