e-region.cz - regionální internetový magazín pro volný čas

V Peruci se mnoha letech otevřel rokokový zámek

publikováno: 7.7.2020, kategorie: Památky, autor: redakce

Sdílet: facebook twitter google+

Už desítky let do tohoto zámku nikdo nevkročil. Až tyto prázdniny mohou návštěvníci opět obdivovat restaurované interiéry rokokového zámku v Peruci na Lounsku. Komentované prohlídky se tam konají každý den až do srpna. Po prázdninách budou opravy zámku pokračovat.

Zámek v Peruci, proslavené setkáním knížete Oldřicha a pradleny Boženy u dubu před tisícovkou let, potkal těžký osud s dobrým koncem. Po revoluci spadl do klína obci, která ho prodala jakýmsi cizincům, slibujícím vybudovat zde hotel. To se nikdy nestalo a jediným přístupným prostorem byla dlouhá léta Pamětní síň Emila Filly, nejslavnějšího obyvatele peruckého zámku. I tak však byla z různých důvodů několikrát uzavřena a je tomu tak dosud.

V roce 2015 koupili zámek noví majitelé a stal se součástí zámeckého resortu Dětenice. Po pěti letech oprav se letos zámek poprvé otevřel 1. července návštěvníkům. Na prohlídky můžete přijít každý den od 10,00 do 18,00 hodin. Zpřístupněno je zatím severní a západní křídlo zámku a ty nejhezčí a nejhodnotnější salonky a sály. Zámek bude otevřen do konce srpna a poté se do něj opět vrátí řemeslníci. Majitelé plánují vybudovat luxusní zámecké apartmány či venkovní a vnitřní zámecké spa wellness.

Vstupenky je možné koupit na webu zámku. V areálu je otevřeno také Zámecké bistro (od 11,00 do 22,00 hodin), které podává mořské speciality a jídla z otevřeného ohně. Můžete si také užít piknik v trávě.

Foto: Chateau Peruc.