e-region.cz - regionální internetový magazín pro volný čas

Beethovenův festival Teplice: Bicí show teplických studentů

publikováno: 7.6.2018, kategorie: Hudba, autor: Magdaléna Jenčíková

Sdílet: facebook twitter google+

Neobvyklý koncert na bicí nástroje představí posluchačům 54. ročník Hudebního festivalu Ludwiga van Beethovena. Rytmus v srdci, paličky v ruce - zní motto souboru No Metronome Percussion studentů teplické konzervatoře, kteří zahrají v teplickém Domě kultury ve středu 13. června.

Konzervatoř Teplice vznikla roku 1971 a jedním z otevřených oddělení bylo tzv. lidové oddělení. Jeho součástí byla hra na kytaru, akordeon, zobcovou flétnu a bicí nástroje. Výuky hry na bicí nástroje se ujala tehdejší tympanistka Severočeské filharmonie Teplice Eva Sobíšková, později se k ní přidal její kolega Jiří Cikryt. Dlouho třída bicích působila mimo školu na odloučených pracovištích, jako byl sklep v Kollárově ulici, nebo obytný byt v Českobratrské ulici. Mezitím bylo lidové oddělení zrušeno a vzniklo samostatné bicí oddělení. Roku 2011 se dočkalo vhodných prostor, a to v nově zrekonstruované budově Oáza, která je přímo spojená s hlavní školní budovou.

Nyní na bicím oddělení vyučují Oto Jarka, Michal Kužela a Tereza Nosková, pod jejichž vedením vznikl roku 2015 soubor No Metronome Percussion. Soubor je tvořen vždy současnými studenty bicího oddělení, jeho složení se tedy rok od roku mění. Žáci během studia získávají praxi jak v populární sféře, v rámci Big Bandu či doprovodné kapely zpěváků populárního oddělení, tak ve sféře orchestrální, ve školním orchestru, orchestrální akademii při Severočeské filharmonii Teplice a v Severočeském divadle Ústí nad Labem, ve hře souborové i sólové. Díky množství a různorodosti nástrojů, spadajících pod skupinu bicích, se oddělení v mnohém odlišuje od těch ostatních. Jak svým celkovým chodem, tak koncepcí a rozdělením hodin či cvičením studentů. Svoje dovednosti pak studenti pravidelně prezentují na půdě školy i mimo ni. V Teplicích např. v lázeňském domě Beethoven či v Domě kultury. Mimo Teplice navazují stálou spoluprací se ZUŠ Ústeckého kraje, brněnskou JAMU a hraní na kulturních akcích v regionu. Roku 2015 soubor No Metronome Percussion reprezentoval Ústecký kraj na světové výstavě EXPO 2015 v Miláně.

Mezi úspěšné absolventy bicího oddělení teplické konzervatoře patří mimo jiné Martin Šulc, první absolvent v historii oddělení, následně student Berklee College of Music v Bostonu, v současnosti učitel na VOŠ Jaroslava Ježka v Praze a jeden z pořadatelů Czech Jazz Workshop, Marek Vrabec, umělecký ředitel festivalu Dvořákova Praha, Jaroslav Noga, držitel 3. místa na V - Drums World Championship 2012, bývalý hráč kapely Už jsme doma a současný bubeník kapely Mucha, Michal Martinec a Libuše Šperková, členové SČF Teplice, Michal Kužela, tympanista v Severočeském divadle, nebo Tereza Nosková, vedoucí bicího oddělení na Konzervatoři Teplice.

Klavírní doprovod koncertu obstará Marie Červová. Koncert začíná v estrádní sále Domu kultury ve středu 13. června v 19,00 hodin. Vstupenky stojí 120 Kč, abonenti filharmonie, studenti a senioři 60 Kč.

Ve stejný den se na zámku ve Velkém Březně koná komorní koncert, na nějž vás pozveme zítra. Celé festivalové dění můžete sledovat ve Speciálu Beethovenův festival Teplice.