e-region.cz - regionální internetový magazín pro volný čas

Je libo kousek máslíčka?

publikováno: 7.5.2019, kategorie: Výstavy, autor: Jitka Krouzová

Sdílet: facebook twitter google+

Máslo - jedna z nejběžnějších potravin v našich lednicích - bude hlavní postavou nové výstavy v žateckém muzeu. Dozvíte se spoustu zajímavostí o historii jeho výroby a prohlédnete si, jak krásné formy naši předci používali. Navíc si budete moci vyzkoušet, jak se stloukalo. Výstava se otevře ve čtvrtek 9. května, workshopy se konají v květnu a červnu.

Výstava Je libo kousek máslíčka? se otevře v Křížově vile ve čtvrtek 9. května v 17,00 hodin. Potrvá do 28. července. Na výstavě se dozvíte o historii výroby másla, jaké suroviny a náčiní se při jeho výrobě používají, k čemu sloužila máselnice a hlavně bude vystavena početná sbírka vyřezávaných máslových forem sběratele Václava Šutery z Prahy.

Ve dvou termínech v květnu a červnu si budete moci vyzkoušet tradiční stloukání másla. Přijít můžete 23. a 24. května a poté 5. a 6. června, vždy od 9,00 do 17,00 hodin. Oba červnové dny budou navíc obohaceny o ukázky vyřezávání máslových forem, které předvede Jiří Rűcker z Peček. Jeho formičky bude možné i zakoupit. 

Foto: Pixabay.com.