e-region.cz - regionální internetový magazín pro volný čas

Ani den bez čárky - velká retrospektiva Karla Havlíčka v Kadani

publikováno: 7.4.2015, kategorie: Výstavy, autor: Tereza Gvoždiáková/Kateřina Táborská

Sdílet: facebook twitter google+

Retrospektivní výstava děl Karla Havlíčka se otevře tento čtvrtek 9. dubna v 17,00 hodin v Galerii Josefa Lieslera v Kadani. Představuje významného umělce 20. století, který prožil většinu svého života právě v Kadani. Výstava nazvaná Ani den bez čárky upomíná na skutečnost, že roku 1945 se rozhodl, že neuplyne ani jeden den, ani by se tužkou dotkl papíru. Nabídne i nikdy nevystavené kresby a skici, ale také dopisy, fotografie a další artefakty.

"Karel Havlíček, vzděláním právník, prožil svá léta poznamenaná tehdejší českou nevábnou současností nápadně podobně jako statisíce dalších spoluobčanů. Svůj nelehký úděl odlehčoval až neuvěřitelnou posedlostí kresbou – vytvářel denně jedno dílo, pohybující se na zajímavé hranici mezi secesí, symbolismem, surrealistickou kresbou či dokonce zjevně díly medijními. Ta jsou ale oproti povrchnějšímu zařazování do oblastí souvisejících s automatickým kreslením, jeden čas velmi oblíbeným právě u stále pestře tvořící a fungující české surrealistické scény, které s sebou ovšem nutně přináší značné zjednodušení výtvarného projevu, u Havlíčka naopak precizně kreslířsky zvládnuta. Havlíček byl právě touto skupinou konstantně obzvláště ceněn, sledován, veleben – a je zjevné proč," říká o díle Karla Havlíčka historik, doktor Petr Hlaváček, taktéž Kadaňan.

Karel Havlíček se narodil na Silvestra 1907 v Berlíně, vystudoval v Praze Právnickou fakultu Německé univerzity a nějakou dobu působil jako státní úředník. Válečné období, které zažil, mělo velký vliv na intenzitu a četnost jeho výtvarného projevu. Tvořil už dříve, ovšem roku 1945 se rozhodl, že neuplyne ani jeden den, aniž by se tužkou nedotkl papíru. Zajímavostí je, že Karel Havlíček tvořil převážně v noci, z prozaických důvodů - dříve se ke kreslení nedostal. Od roku 1946 žil a pracoval v Kadani. Když opustil státní správu, pracoval jako designér ve výtvarném oddělení Thunské porcelánky v Klášterci nad Ohří. 

Prvním úspěchem byla samostatná výstava roku 1963 v pražském Mánesu a následovala celá řada výstav u nás i v zahraničí. Karel Havlíček zemřel v prosinci 1988 v Kadani a ulice, kde stojí jeho dům, byla v roce 2006 přejmenována na Havlíčkovu ulici.

V galerijním prostoru můžete vidět rané kresby a skicy, které nebyly nikdy vystaveny. Stejně tak zde naleznete práce z pozdějšího období definující Havlíčkovy prožitky a dobu samotnou. Mimo to byly do výstavy zařazeny dopisy, fotografie, katalogy, plakáty, pozvánky na výstavy, keramika a dokonce i jeho pracovní legitimace. To vše dokumentuje význam Havlíčkovy tvorby. Skutečným skvostem je dobová zvuková nahrávka, kde hovoří umělec, jeho manželka a pan Štícha. Pan Štícha vyzývá Karla Havlíčka, aby promluvil o své práci v porcelánce. Výstavu uzavírá kresba s názvem Předjaří, kterou nakreslil jako jednu z posledních před smrtí. Má symbolizovat vyrovnanost, smířlivost a sílu do nového začátku...

Na výstavu se můžete přijít podívat kdykoliv od úterý do neděle od 13,00 do 17,00 hodin až do 3. května.