reklama 300 turistických cílů na jednom místě
e-region.cz - regionální internetový magazín pro volný čas

Květná neděle ve Volyni

publikováno: 7.4.2014, kategorie: Vzdělávání, autor: Klára Kovaříková

Sdílet: facebook twitter google+

Na květnou neděli 13. dubna se otevře kostel svatého Petra a Pavla ve Volyni u Výsluní v Krušných horách. Během setkání doprovázeného malým hudebním vystoupením požehná p. Alois Heger kostelnímu zvonu z roku 1941, který se podařilo získat sdružení, které usiluje záchranu této zajímavé památky. Setkání začíná ve 14,00 hodin.

Kostel svatého Petra a Pavla ve Volyni je jeden z posledních středověkých kostelů v Krušných horách. Jde o unikátní památku s gotickými malbami ze 14. století, který měl být v 80. letech zbourán, ale jako zázrakem přežil. Byl dokonce smazán z katastru nemovitostí a dochoval se i demoliční výměr. K památce však nevede silnice, a to možná kostel zachránilo. Ti, kdo ho měli zbourat, ho možná ani nenašli.

Takto jednoduchá církevní stavba je pro tuto oblast typická. Ve volyňském kostele se dochovala nejen barokní a pozdější výzdoba, ale i gotické malby apoštolů s nápisy s vyznáním víry a další historické prvky, které nejspíš pocházejí z doby vlády císaře Karla IV.

Sdružení přátel kostela sv. Petra a Pavla ve Volyni, které se pokouší o záchranu unikátní památky, vzniklo v roce 2007. Od té doby se snaží co nejvíc dát o malém horském kostele vědět veřejnosti a různými způsoby pomoci s jeho opravou. Cílem Sdružení je kostel zpřístupnit a nabídnout ho lidem jako turistickou zajímavost.

Kostel se už podařilo částečně zastřešit a nově opláštěná je také věž kostela. Protože doba vhodná k práci v exteriéru je na horách velmi krátká a sehnat peníze není snadné, není zatím ani střecha dosud dokončená. Právě obnova střechy je nyní pro sdružení prioritou, následovat by mělo zpevnění klenby, vsazení oken a dveří, aby mohl být kostel přístupný. Teď je možné navštívit interiéry kostela pouze v rámci dnů otevřených dveří.