e-region.cz - regionální internetový magazín pro volný čas

V Kadani se otevřela observatoř, sloužit bude dětem i dospělým

publikováno: 7.2.2022, kategorie: Vzdělávání, autor: Kateřina Táborská

Sdílet: facebook twitter google+

V sobotu mohli návštěvníci poprvé pozorovat Slunce a hvězdy a prohlédnout interiér observatoře nad Kadaní. Sloužit bude nejen astrologickým účelům, ale také přírodovědě, meteorologii a dalším vědám. Pro veřejnost by měla být otevřena každý druhý víkend.

O návštěvu nové astronomicko přírodovědné observatoře byl velký zájem a volná místa na prohlídku byla rozebrána během několika dní. Množství lidí pak proudilo celé odpoledne na Prostřední vrch nad Kadaní i bez rezervace, aby si mohli alespoň prohlédnout budovu zvenčí a pokochat se výhledem do okolí, kterému přálo počasí. Chvílemi bylo vhodné i pro pozorování dalekohledy, s nimiž se se návštěvníci mohli seznámit. 

observator_kadan_otevreni.jpgPřízemí budovy slouží k přednáškám a poskytuje zázemí návštěvníkům i vědcům. Pozorovací plošina má dvě pohyblivé kopule. Větší bude sloužit k pozorování veřejnosti a druhá s robotickým dalekohledem umožňuje pozorování na dálku. Podle meoteroložky a lektorky Adriany Šindelářové je v plánu ještě doplnění vybavení o detektor blesků či celooblohovou kameru.

První plány na vybudování observatoře nad Kadaní vznikly už v roce 2015. Jako nejvhodnější místo byl vybrán Prostřední vrch, z něhož se nabízí krásný výhled na město Kadaň i do širokého okolí a navíc není tolik zatížen světelným smogem. Stavbu budovy financovalo město Kadaň a peníze na vybavení získalo Gymnázium v Kadani prostřednictvím grantu na rozvoj technických klubů.

Observatoř bude sloužit jako zázemí pro technické kluby a kroužky nejen gymnázia, ale také základních škol i mateřských školek v Kadani. V současnosti ve městě působí například kroužek astronomie, robotiky, 3D tisku, řemesel, partnerský DDM Šuplík nabízí školám vzdělávání v polytechnických a robotických dílnách. Jak zdůraznil ředitel kadaňského gymnázia Tomáš Oršulák, vedle astronomických pozorování se bude observatoř věnovat také meteorologii, geologii a dalším přírodním vědám. "Základní myšlenkou je propojit aktivity škol na jedno místo a vytvořit odpovídající přístrojové zázemí. Mělo by jít o místo volnočasových aktivit dětí, studentů, ale i turistů a obyvatel regionu," vysvětlil Tomáš Oršulák. Místostarosta Kadaně Jan Losenický pak připomněl, že řetězec události, které vedly k vybudování moderní observatoře, se vlastně začal psát již v 16. století, kdy se v Kadani narodil misionář a astronom Václav Pantaleon Kirwitzer. "Nebýt jeho, nezačali bychom v Kadani pořádat Kirwitzerovy dny, kde se poprvé konala pozorování ve františkánské zahradě, do Kadaně by nepřišel astronom Pavel Pintr a nevznikla by myšlenka na observatoř."

Observatoř se pravidelně otevře také k pozorování široké veřejnosti. Její vyhlídková plošina by měla být volně přístupná každé odpoledne a každý druhý víkend budou organizátoři pořádat veřejná pozorování. Ta doplní pak i jednorázová pozorování zajímavých astronomických jevů.

Kalendář akcí na observatoři https://tk.gymka.cz/.