e-region.cz - regionální internetový magazín pro volný čas

Tipy na víkend 8. až 10. září

publikováno: 6.9.2017, kategorie: Tipy na víkend, autor: Kateřina Táborská

Sdílet: facebook twitter google+

První víkend školního roku je ve znamení velkých městských slavností – oslavovat se bude v Mostě, Klášterci nad Ohří (na fotce), Jirkově, Krupce, Proboštově, Teplicích, Duchcově... 

Oslavy sedmiček
777 let od založení města oslaví Duchcov v sobotu 9. září. Oslavy se budou odehrávat na prostranství u rybníka Barbora. Po poledni začíná odpoledne pro rodiny s dětmi, které návštěvníky provede osmi staletími Duchcova a poté program pokračuje rockovým festivalem. Podrobněji o něm v článku Duchcov oslaví sedmičkové výročí.

Dětská Dočesná
Týden po slavnostech chmele a piva se dočkají vlastní Dočesné také děti. Chystá ji pro ně Chrám chmele a piva v Klášterní zahradě v Žatci, a to v neděli 10. září od 14,00 hodin.

Mental Power Prague Film
V Žatci se v pátek 8. září představí nejlepší filmy z mezinárodního filmového festivalu ne(herců) z mentální postižením Mental power Prague Film Festival. Do Žatce ho opět přijede představit tvář festivalu herečka Tereza Voříšková a moderátor Vojta Kotek, který zde zahraje i s kapelou TH!S. Program celého podvečera, který začíná v 17,00 hodin, najdete v článku Ozvěny filmového festivalu v Žatci uvede dvojice Voříšková – Kotek.

Metalové legendy
V pátek 8. září vystoupí v mosteckém Rokáči Vinohrady dvě metalové kapely, které úspěšně koncertují na pódiích nejen v České republice, ale jsou dobře známé i v zahraničí, Player - Czech Slayer Coverband a Panychida, plzeňská black metalová kapela. Začátek ve 21,00 hodin.

Kulturní šmitec
V sobotu 9. září se koná poslední akce v rámci letošního Zámeckého kulturního léta na Novém Hradě v Jimlíně, a to Kulturní šmitec. Vystoupí kapely např. Byl pes, The Rohotoče a další, na programu bude i divadlo a slam poetry. Začátek od 15,00 hodin, vstupné 40 Kč. 

Odpoledne ve mlýně 
V neděli 10. září se koná Hudební odpoledne ve Vernerově mlýně v Brloze. Vystoupí Marie Šestáková – cembalo a Štěpán Lauda – housle. Začátek v 16,00 hodin.

Děla v pevnosti
Špunty do uší budete potřebovat, pokud se vypravíte v sobotu 9. září na pevnost Königstein v Saském Švýcarsku. Setká se tam více než 250 kanonýrů v historických uniformách. Na hradbách pevnosti uvedou do bojového postavení více než 30 kopií děl ze 14. až 19. století. A mezi manévrováním vám rádi vysvětlí, jak kanóny fungují. Na náměstí Paradeplatz můžete sledovat mušketýry při jejich cvičení nebo sapéry z roku 1813 při geodetických pracích či navštívit polním ležení dělostřelců. Program Historie na vlastní kůži bude probíhat od 10,00 do 17,00 hodin, děla budou hřmít v 10,30, 14,30 a 15,30 hodin. Psi nechte rozhodně doma.

Proboštovské slavnosti
Jak už jsme avízovali, s městskými slavnostmi se roztrhl pytel. Konají se také v Proboštově, a to v areálu Pohodlíčko v sobotu 9. září. Začnou ve 13,30 hodin průvodem obcí na počest 110. výročí založení české školy. V areálu pak bude probíhat program se soutěžní arénou pro děti, závodem automobilů do vrchu Triola Cup, ukázkami hasičů, šermířským turnajem, soutěžemi, kapelami Frank Zapal and Band, a Las Vegas. Program končí v půl desáté loučovým průvodem ke kapličce a ohňostrojem. Po celou dobu občerstvení, výtvarná dílna, šlapací káry, výstava závodních auto a další.

Slavnosti pramenů
V Teplicích budou slavit své největší bohatství – léčivé prameny, a to v neděli 10. září. Lázeňská ulička se promění v dobové Konzert Café, odkud v každou celou hodinu od 10,00 do 17,00 hodin bude formou kostýmované prohlídky vypravena expedice Pravřídlo. Vstup je zdarma.

Poklad na hradě
Do Hledání pokladu hradu Hasištejn se můžete pustit v neděli 10. září. Registrace hledačů začíná v 10,00 hodin a bude pokračovat až do 16. hodiny. Na trasu se mohou vydat samotné děti nebo za pomoci rodičů.

Pěšky městem Podbořany
Tak zní název turistického pochodu, který pořádá v sobotu 9. září Klub českých turistů v Podbořanech. Start je na náměstí před Kulturním domem od 9,00 do 11,00 hodin a cílem je vodní tvrz v Hlubanech, měří asi 4 kilometry a provede vás zajímavostmi města. Děti si mohou zpestřit trasu plněním úkolů.

Voda v parku
Netradiční komentovanou prohlídkou zámeckého parku se ke Dnům evropského dědictví připojí zámek Krásný Dvůr. Na neděli 10. září od 14,00 hodin je pro návštěvníky připravena komentovaná procházka zaměřená na vodní systém v parku, především na napájení a provoz dnes nefunkčního vodopádu. Na závěr prohlídky proběhne pokus o jednorázové zprovoznění vodopádu za pomoci účastníků akce. Cena komentované vycházky 50 Kč. Rezervace vstupenek na tel. 415 210 004.

Varhanní koncert
Historicky první varhanní koncert v kostele sv. Floriána v Krásném Březně u Ústí nad Labem se uskuteční v neděli 10. září od 18,00 hodin. S duchovní varhanní hudbou vystoupí Přemysl Kšica, pedagog a varhaník chrámu sv. Mikuláše na Malé Straně, pěvecky doprovodí Jakub Koś. 

Otevřené vodní nádrže
V sobotu 9. září se konají dny otevřených dveří na vodních dílech Skalka, Březová, Jez Terezín, Kamenička u Chomutova a bude zpřístupněna také úpravna vody Třetí Mlýn v Bezručově údolí na Chomutovsku. Prohlídky budou možné od 9,00 do 16,00 hodin.

Loučení s létem a Svatováclavský jarmark
Město Blšany u Podbořan pořádá v sobotu 9. září program na závěr léta. Od 9,00 do 13,00 hodin bude probíhat turnaj v nohejbale - sportovní dopoledne pod taktovkou bratrů Ležáků. Hlavní scéna pak odpoledne patří umělcům, regionálním spolkům či skupinám a jednotlivcům. Vystoupí třeba kryrské mažoretky, dechovka, tanečníci z Podbořan, Divadlo Piškot uvede divadelní vystoupení pro děti, zahraje Michal Šindelář a kapela Voxel, od 19,00 hodin začíná zábava s kapelou Promile Most. Celý den k dispozici lunaparkové atrakce a prodejní jarmark s ukázkami tradičních řemesel, koně a malování na obličej. 

Výročí bitvy
Leteckou bitvu nad Krušnými horami připomene mezinárodní setkání v Kovářské. To je zároveň připomínkou 20. výročí založení Muzea letecké bitvy nad Krušnohořím 11. 9. 1944. Program začíná v sobotu 9. září v 10,00 hodin. K vidění budou historická vojenská vozidla, letecká vystoupení, přednášky a besedy, hrát bude country hudby, chybět nebude polní kuchyně. Připravena bude též speciální výstava k výročí muzea, výlet k místům sestřelení jednoho z letounů a pěvecký koncert v kostele svatého Michaela. 

Mariánské slavnosti
Patronku města Pannu Marii oslaví o víkendu v Krupce na Teplicku. Zdejší pouť se koná v sobotu i neděli a samozřejmě její součástí jsou pouťové atrakce, stánky a také koncerty. Hrát se bude na Mariánském náměstí – v sobotu třeba Jakub Smolík, Hlahol, Točílas a Láďa Křížek, v neděli Fešáci. Další program bude probíhat před městským úřadem, kde budou také trhy. V sobotu mohou děti zavítat do Parku Herty Lindnerové na dětské dílny a soutěže. V programu je též výstava kaktusů a sukulentů v budově úřadu.

Mostecká slavnost
Největší městská oslava v Mostě vypukne v sobotu 9. září. Akce začne slavnostním průvodem, který vyrazí ve 12,45 hodin od Magistrátu města Mostu ke kostelu Nanebevzetí Panny Marie. Tam už bude připraven bohatý kulturní program, který najdete v článku Mostem po roce projde modrobílý průvod

Setkání turistů
Na závěr letní turistické sezóny chystá město Litvínov setkání turistů a cyklistů na Lesné v Krušných horách. Připraveny budou trasy pro pěší, cyklisty i nordic walking. Sraz je v neděli 10. září v 11,00 hodin v Rudolicích v Horách na křižovatce. Podrobnosti se dozvíte v článku Litvínov pořádá na Lesné setkání turistů.

Klášterecké promenády
V sobotu 9. září se v areálu Lázní Evženie v Klášterci nad Ohří uskuteční další ročník hudebního festivalu Klášterecké promenády. Spousta muziky pro všechny věkové kategorie začíná od 13,00 hodin. Na dvou pódiích se představí desítka interpretů, která jistě pobaví všechny návštěvníky. Pro ty je připraven také doprovodný program, během kterého si mohou zablbnout v nafukovacích koulích, nechat si zmalovat obličej nebo se projet na koni. Vše se dozvíte v článku Klášterecké promenády

Den historických řemesel
V krušnohorském Seiffenu, ve zdejším skanzenu, se v sobotu 9. září koná Den historických řemesel. Otevřeno bude od 10,00 do 17,00 hodin, ukázky doplní dětský program.

Krajské dožínky
Dožínky se konají v sobotu 9. září v Peruci na Lounsku.  Začnou v 11,00 hodin průvodem a předáním dožínkových věnců. Uvidíte historickou i současnou zemědělskou techniku, nakoupíte ve stáncích oceněné regionální výrobky i místní ovoce a zeleninu. Součástí kulturního programu je množství hudebních vystoupení, divadelních představení, šermířských soubojů či dobových řemesel a her pro dospělé. Program potrvá až do sedmé hodiny večer. Vstup i parkování jsou zdarma.

Hudební setkání
Na zámku Jezeří se v sobotu 9. září koná šestý ročník Hudebního setkání, a to setkání s vážnou hudbou. Představí se pianista Jaroslav Tůma, kterého slovem doprovodí herec Jan Hartl. Další podobná akce se uskuteční ještě v září na Krásném Dvoře.

Jirkovská pouť
Hornická pouť se koná o víkendu v Jirkově. Bavit se budete moci celé odpoledne na třech scénách, u infocentra v Kostelní ulici dokonce už od 10,00 hodin. Během dne vystoupí třeba Jaroslav Uhlíř, Rangers, Pepa Štros, Visací zámek nebo Cumbal. Celý program najdete v magazínu zítra.

Výročí Hlaholu
Výstava věnovaná 70 letům od založení Pěveckého sboru Hlahol v Chomutově se otevře v Oblastním muzeu v Chomutově, v Domě Jiřího Popela z Lobkovic. Cílem je představit celou historii sboru, jeho aktivity, významné členy, vývoj sborové módy apod. Připraveny budou i interaktivní prvky, které návštěvníkům ukážou, jaké je být sborovým zpěvákem. Vernisáž výstavy proběhne 9. září od 10,00 hodin a Hlahol samozřejmě zazpívá. Výstva potrvá do 27. října.

Dny evropského dědictví
O víkendu začínají Dny evropského dědictví, které otevírají zdarma památky i běžně nepřístupné. Tento víkend to bude třeba v Kadani, Chomutově, Duchcově či na Krásném Dvoře. Podrobnosti už zítra.

Pomoc v Ugandě
V pondělí 11. září se můžete v Městské knihovně v Libochovicích seznámit s projektem Bwindi Orphans, který pomáhá nejchudším dětem ve dvou ugandských vesnicích. Poslechněte si příběhy konkrétní pomoci. S čím mají vesničané největší problémy a jak velký rozdíl v životě chudých rodin může každý svou mírou pomoci udělat. Na svou existenci si organizace vydělává prodejem autentických domorodých výrobků a kvalitních produktů ugandských farmářů - kávy, čaje, sušeného tropického ovoce atd. Krom povídání paní Kateřiny Chauveau budou moci tento večer návštěvníci v knihovně ochutnat a zakoupit některé z výrobků dovezených z černého kontinentu a tím podpořit další existenci projektu. Začátek v 18,00 hodin.

Foto: Zámek Klášterec nad Ohří, Roman Novotný.

Další tipy můžete vyhledávat pomocí Kalendáře akcí.