reklama Hlasujte v soutěži Krušnohorská NEJ
e-region.cz - regionální internetový magazín pro volný čas

Krušnoborec 2013: horami na kolech a v běhu

publikováno: 6.8.2013, kategorie: Slavnosti a festivaly, autor: Stanislav Pecho

Sdílet: facebook twitter google+

Sportareál Klíny bývá poslední srpnovou neděli tradičním hostitelem závodu horských kol s příznačným názvem Krušnoborec. Stejně tak tomu bude i letos a po loňském rozšíření kategorií, které také našlo své příznivce, se můžou na svůj závod těšit i vyznavači běžeckých disciplín.  Všechny závodníky čeká poměrně náročná trať, vedoucí zákoutími Krušných hor. Cyklisté pojedou 42 km s 1600metrovým převýšením, běžce prověří 17km trasa s převýšením necelého kilometru.

Přestože 42 km trať může mnohým připadat krátká, není vše takové, jak se na první pohled zdá. Byla navržena tak, aby se nejelo po stejných úsecích, jako ostatní bikové závody, pořádané v průběhu sezony. Průměrná rychlost vítěze na žádném z dosud proběhlých ročníků nepřesáhla 20km/h a důvodem rozhodně nebyla slabá startovní listina (3x zde zvítězil severočeský matador Standa Hejduk). Lehkou projížďku po šotolinách a asfaltkách zde opravdu nehledejte, v podstatě zde nenajdete ani žádný rovinatý úsek. Prudké kopce, ve kterých se řadí nejlehčí převody střídají „padáky“ do přilehlých údolí, na odpočinek není čas. Zpestření obstará několik techničtějších pasáží, ve kterých se rozhodně nebudete nudit.  Pořadatelům se povedlo krásně využít přilehlé sjezdovky. Na Klínech ji bude nutné zdolat v obou směrech podél nově otevřené sedačkové lanovky, na Meziboří závodníky čeká příjemná singltreková pasáž. Pomyslnou třešničkou na krušnoborcově dortu je závěrečný dlouhý výjezd od Janovské přehrady zpět na Mračný vrch, který vyžaduje jen a jen hrubou sílu.....tedy pokud vám ještě nějaká v nohách zbyla.  Zde je potřeba se do toho správně zakousnout a získat několik pěkných pozic.

Trať sice patří svým profilem k těm náročnějším, ale určitě si ji mohou zajet i méně zkušení cyklisté – hobíci. Řídíte-li se heslem „Není důležité zvítězit, ale zůčastnit se“, potom je Krušnoborec také váš závod a hřejivý pocit po projetí cílem může být někdy srovnatelný i se samotným vítězstvím.

Ohlasy z minulých ročníků byly vždy vesměs pochvalné, přispělo k tomu určitě i příjemné počasí, které doposud pokaždé vyšlo na jedničku. Věříme, že nás nezklame ani letos. Velký bufet v Šumném údolí bude opět v pohotovosti a možnost doplnění tekutin na vrcholu Klínské sjezdovky jistě přijde vhod před poslední fází závodu. Všem účastníkům závodu bude opět vyrobeno pamětní tričko (nutno uhradit startovné do 18.srpna), v cíli připraven oběd a pro ty nejrychlejší samozřejmě i hodnotné ceny. Přijďte se sami přesvědčit a změřit síly v neděli 25. srpna na Klíny u Litvínova! Propozice závodu naleznete na stránkách www.sport.kliny.cz.