e-region.cz - regionální internetový magazín pro volný čas

Jubilejní Beethoven: Druhý koncert v oseckém klášteře

publikováno: 6.6.2019, kategorie: Hudba, autor: Magdalena Jenčíková

Sdílet: facebook twitter google+

V neděli 16. června odpoledne se Hudební festival Ludwiga van Beethovena podruhé zastaví v Oseku. Posluchače koncertu v cisterciáckém klášteře čeká vystoupení komorního sdružení Atlantis collegium s violoncellovým sólistou Petrem Nouzovským.

V program odpoledního koncertu v klášteře jsou skladby Geoga Philippa Telemanna, Antonia Vivaldiho či Georga Friedricha Händla. Sólistou koncertu bude viloncellista Petr Nouzovský, který na stejném místě koncertoval v rámci Beethovenova festivalu již před dvěma lety. V současné době se tento interpret řadí mezi nejlepší evropské violoncellisty své generace a absolvoval již více jak 1 700 koncertů ve 40 zemích světa. Jeho CD Vivat Tango nahrané s akordeonistou Ladislavem Horákem získalo ocenění Nejlepší violoncellové CD roku 2014 The Violoncello Foundation New York. Nedávno vydané dvojalbum s kompletním dílem Bohuslava Martinů pro violoncello a orchestr získalo cenu „Nahrávka roku 2017“ na Prague Classic A wards, „Cenu německých kritiků 2017“ a superlativní recenze v Pizzicato Luxembourg a Frankfurter Allgemeine. Letos vychází jeho nahrávka Sonát pro violoncello a klavír Bohuslava Martinů na točená se švýcarským klavíristou Gérardem Wyssem. V průběhu této sezóny se představí na mnoha orchestrálních a recitálových koncertech v Evropě, Severní Americe a Asii. V Evropě vystoupí společně s Krakovskou filharmonií, Slovenskou filharmonií, Vestfálskou filharmonií, Českým filharmonickým sborem Brno nebo se Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu. 

V Oseku Nouzovského doprovodí komorní sdružení Atlantis collegium v čele s uměleckým vedoucí, cembalistou Vítězslavem Podrazilem. Společně s Orchestrem Atlantis ho založil v roce 1993. Velkou část repertoáru obou souborů tvoří duchovní hudba, méně známé skladby starých mistrů a díla soudobých autorů. Dramaturgii obohacují také skladby s jazzovými prvky, netradiční programové kombinace a hudební projekty na hranici žánrů. V roce 2010 byla V. Podrazilovi a Orchestru Atlantis udělena cena Euro Pragensis Ars za uvádění skladeb soudobých autorů. Někteří čeští a zahraniční skladatelé napsali své skladby přímo pro Orchestr A tlantis nebo jeho komorní sestavu. Soubor vystoupí ve složení Jitka Jiříčková, Lukáš Beran - housle, Renata Machačová – viola, Jan Sládeček - violoncello, Pavel Klečka – kontrabas, Vítězslav Podrazil – cembalo.

Komorní koncert v oseckém klášteře začíná již v 16,00 hodin v neděli 16. června. Vstupenky v ceně 120 Kč a 60 Kč budou v prodeji přímo na místě.

Celé dění jubilejního 55. ročníku Hudebního festivalu Ludwiga van Beethovena můžete sledovat ve Speciálu Jubilejní Beethoven. Zítřejší pozvánka vrátí festival opět do lázeňských Teplic, kde zazní poslední zdejší komorní koncert v podání Filharmonického komorního orchestru.