e-region.cz - regionální internetový magazín pro volný čas

Beethovenův festival Teplice: Harfa a hoboj v přesunutém kostele

publikováno: 6.6.2018, kategorie: Hudba, autor: Magdaléna Jenčíková

Sdílet: facebook twitter google+

Dva špičkové muzikanty přivítá v úterý 12. června přesunutý děkanský kostel Nanebevzetí Panny Marie v Mostě, kde se bude konat další z koncertů Hudebního festivalu Ludwiga van Beethovena. Loď kostela rozezní harfa Kateřiny Englichové a hoboj Viléma Veverky.

Když v roce 2005 vystoupili Kateřina Englichová a Vilém Veverka na svém prvním společném koncertě, ukázalo se, že došlo k jednomu z nejšťastnějších hudebních spojení na české scéně. Unikátní kombinace hoboje a harfy přinesla doposud málo vídané možnosti, a to na poli komorní i koncertantní hudby. Interpreti patří ke špičce svých oborů - pro fenomenální dvojici je charakteristické, že se oba dlouhodobě prosazují také individuálně, jako sólisté. V jejich repertoáru najdeme nejvýznamnější skladby pro hoboj, harfu a orchestr předních světových autorů, jako např. W. Lutoslawski, F. Martin, A. Schnittke, I. Yun, J. Hanuš - drtivou většinu z nich provedli v české premiéře.

V roce 2009 pro Supraphon nahráli (spolu s klavíristou Ivo Kahánkem) album „Risonanza“. Vilém Veverka se v roce 2015, rovněž u Supraphonu, zásadním způsobem podílel i na sólovém albu Kateřiny Englichové „Musica per arpa“. Společně vystupují v řadě evropských zemí, ale také např. v Kanadě. Komplexnost obou interpretů podtrhuje rovněž významná činnosti na poli současné hudby. V roce 2010 společně debutovali se skladbami Isanga Yuna na festivalu Pražské jaro. O rok později pak provedli od téhož autora v Berlíně ve světové premiéře jeho „Duo - Kleines Doppelkonzert“. Pravděpodobně jako jediní interpreti současnosti realizovali Dvojkoncert W. A. Mozarta pro hoboj (orig. flétnu), harfu a orchestr C dur, KV. 299. Sólové nahrávky obou umělců najdeme v produkci hudebních vydavatelství Supraphon a Arco Diva. Právě pro Supraphon nahráli první čistě samostatné album - „Impressions“ - s hudbou M. Ravela, C. Debussy, respektive českého žijícího klasika, Luboše Sluky, které reprezentuje to nejzásadnější z jejich současného repertoáru. Na CD „Impressions“ z roku 2017 významně participoval český autor Otomar Kvěch. Na přání obou interpretů stylově přepracoval ve zcela virtuozní záležitost slavnou kompozici Maurice Ravela „Le tombeau de Couperin”.

Právě díla z tohoto alba si budou moci vyslechnout posluchači v úterý 12. června od 19,00 hodin v kostele Nanebevzetí Panny Marie v Mostě. Vstupenky stojí 120 Kč, abonenti filharmonie, studenti a senioři 60 Kč.

Zítra se dočtete o netradičním koncertě pro bicí nástroje v Teplicích. Celé festivalové dění můžete sledovat ve Speciálu Beethovenův festival Teplice.