e-region.cz - regionální internetový magazín pro volný čas

Májový Chmelfest požehná úrodě chmele na Žatecku

publikováno: 6.5.2015, kategorie: Slavnosti a festivaly, autor: redakce

Sdílet: facebook twitter google+

Jarní chmelová slavnost plná recese, netradičních soutěží Lojzy Lupulína a ochutnávek piva - to je Chmelfest, který pravidelně pořádá Chmelobrana v Žatci. Připomenout má zahájení jarních prací na chmelnici. Do Žatce se můžete přijet pobavit pod heslem Jaro-pivo-láska v pátek 8. května.

Chmelfest je jarní regionální chmelařská veselice Žatecké chmelařské oblasti. V průběhu této recesní akce, která je spojena se zahájením jarních prací ve chmelnici, se žehná nadcházející úrodě chmele a symbolicky se naráží obří sud s Májovým ležákem u chmelničky na žateckém náměstí.

Program:

13,00 hodin - Chmelmarš - recesní alegorický průvod městem
Slavný průvod bájných Homolupulů je plný recese, alegorických chmelovozů, samohybů, povozů a vehiklů. Řazení průvodu v 11.00 na náměstí Prokopa Velkého („u Majáku“), zahájení Chmelmarše ve 13,00 hodin. Pro kostýmované účastníky Chmelmarše na startu připraveno malé občerstvení, volná vstupenka na odpolední program v Žateckém pivovaru, děti v zajímavém chmelovém kostýmku obdrží magnetku s vyobrazením skřítka Hopíka.

12,15 hodin - Stavění chmelové májky - Náměstí Svobody
Premiérově od 13,15 hodin stavění Chmelové májky, a to přímo u vstupu na žatecké náměstí. Zajímavý doprovodný program v podání Základní umělecké školy Žatec a zkušeného harmonikáře začíná v 12,15 hodin. Zahájení Chmelfestu 2015 a odchod do Žateckého pivovaru.

13,15 hodin - Žehnání letošní úrodě chmele - Náměstí Svobody před chmelničkou
Každoroční požehnání nadcházející úrodě Žateckého chmele je spojené se slavnostním symbolickým naražením obřího sudu s Májovým ležákem a se slavnostním nástupem Chmelobrany. Povolení od starostky k stavění Chmelomájky a k zahájení Chmelfestu 2015. Odchod do Žateckého pivovaru.

10,30 - 21,00 hodin - program na podiu - Žižkovo náměstí
10,30 – 12,00 LŠU – představení žáků školy
13,30 – 14,30 Průvan Žatec (country, pop)
14,30 – 17,00 Memoriál Lojzy Lupulína - SOUTĚŽE družstev
18,00 – 18,50Winday - Louny (big beat)
19,15 – 20,00 Na Stojáka - Karel Hynek, Ester Kočičková
20,00 – 21,00 Lucie revival

14,30 hodin - Memoriál Lojzy Lupulína - soutěže Homolupulů - Podium na nádvoří Žateckého pivovaru
Do 16,30 se budou na podiu v areálu Žateckého pivovaru utkávat 4členná družstva z obcí Žatecké chmelařské oblasti v různých chmelařsko-pivních dovednostech. Soutěže moderují zkušení matadoři z žatecké Chmelobrany. Disciplíny: Pivař - Šikula, Pivař - Atlet, Pivař - Vědec, Pivař - Pivař.

10,00 - 19,00 hodin - Prohlídky žateckého pivovaru
Veselé prohlídky pivovaru obohacené živými obrazy ztvárněnými herci, kteří Vás provedou celým procesem výroby poctivého českého piva v historickém prostředí Žateckého pivovaru. Prohlídky začínají každou půlhodinu, doba trvání jedné prohlídky cca 45 minut. Cena  dospělí 60 Kč, děti 30 kč.

Během dne dále degustace piv uvařených ze Žateckého chmele v pivovarech na území města Žatce. Vše doplněno informačními tabulemi s popisy jednotlivých druhů piv a okořeněno přítomností sládků, kteří tato piva uvařili. Letos budou uvařeny opravdové pivní skvosty ze zcela netradičních chmelových odrůd.

Na nádvoří žateckého pivovaru bude probíhat program pro děti - plný pohádek, písniček a malých dílen, kde si děti vyzkouší svojí šikovnost. V programu budou mimo jiné Pohádka O Karkulce, Cirkus Berto, dětské dílničky.

Návštěvníky čeká na nádvoří také Základní chmelová škola, zábavná výuková půlhodina, zakončená kvízem, ve které se dozvíte mnohé zajímavosti o historii žateckého chmelařství, o chmelu samotném i o pivních tradicích v Čechách. Výuka probíhá pod vedením profesora Hopa z Chmelařského muzea a první vyučovací hodina bude začínat ve 14,00 hodin.

Ve dvoře u Svatého Jakuba v Jakubské ulici bude po celý den probíhat program s řemeslnými krámky, který od 20,00 hodin zakončí tancovačka, účastníci průvodu i ostatní hosté v krojích a dobových převlecích a budou vítáni a vstup je zdarma.

Další informace, například pokyny pro účastníky průvodu, najdete na webu http://www.chmelfest.cz/.