e-region.cz - regionální internetový magazín pro volný čas

Získají titul Památka roku Kadaň nebo Chomutov?

publikováno: 6.2.2018, kategorie: Památky, autor: Kateřina Táborská

Sdílet: facebook twitter google+

Třicet sedm míst usiluje o titul Památka roku 2017, který uděluje Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezka za obnovu historických památek. Vítěze se dozvíme v březnu. Kandidáty mají v soutěži města Kadaň a Chomutov.

Cena se uděluje za nejlepší projekt a realizaci obnovy - budovy nebo souboru staveb, které mají významné památkové, architektonické nebo urbanistické hodnoty. Soutěž je rozdělena na tzv. malé objekty, třeba kaple nebo sochy s investicí do 2 milionů korun, a velké. Vítězové obdrží 50 a 100 tisíc korun.

V druhé kategorii dominuje například vloni otevřená Werichova vila v Praze. Svého zástupce má však také Kadaň, a sice prostranství v ulici Jana Švermy před infocentrem a měšťanský dům v Čechově ulici. Dva kadaňské objekty jsou jedinými přihlášenými památkami z Ústeckého kraje v této kategorii.

Například město Chomutov nominovalo opravenou sochu svaté Barbory, která se nachází v areálu zooparku. V nominaci mezi drobnými památkami se objevila také kaple z cyklu křížové cesty v Jiřetíně pod Jedlovou.

Loňským vítězem velké kategorie se stal Dačického dům v Kutné Hoře a malé hrad Lukov. V celostáním kole vloni zastupovaly Ústecký kraj kaplička ve Vědlicích a kostel Nanebevzetí Panny Marie v Konojedech u Úštěku. O jeho obnově jsme psali zde