e-region.cz - regionální internetový magazín pro volný čas

Hra o kyberšikaně bude mít českou premiéru v Mostě

publikováno: 6.2.2018, kategorie: Divadlo a film, autor: redakce

Sdílet: facebook twitter google+

Městské divadlo v Mostě přivede na své jeviště v české premiéře aktuální německou inscenaci Homevideo, jejímž ústředním tématem je kyberšikana. V inscenaci uvidíte, jak snadné je stát se jejím terčem. Režie se ujal mladý režisér Adam Doležal. Vyprodaná premiéra bude v pátek 9. února, další představení ještě v únoru.

Jak mohou sociální média a kyberšikana změnit do té doby normální život člověka? To je základní otázka, kterou si klade napínavá divadelní hra o dospívání. Určena je ale nejen mládeži. Autorem původního filmového scénáře je spisovatel Jan Braren a do divadelní podoby ho převedl Can Fischer. Ten bude také přítomen české premiéře v Mostě 9. února. Režie se ujal Adam Doležal, který už v mosteckém divadle připravil inscenaci Souborné dílo Wiliama Shakespeara (zkrácená verze).

"Divadelní umění vždy zasahovalo do sociální sféry. Obzvlášť výrazně se to projevuje v současné světové dramatice posledních let, kdy vznikla celá řada her věnovaných vždy konkrétně jednomu problému nebo sociálnímu trendu. Do této kategorie patří i německá divadelní hra Homevideo," říká dramaturg Zdeněk Janál, který hru také přeložil. "Patnáctiletý Jakub, normální a zcela běžný puberťák si na kameru natáčí svoje promluvy o sobě a o světě, vyznání lásky své kamarádce Hannah a také intimní chvíle včetně svojí masturbace. No a proč by nemohl? Vždyť je to jeho kamera! Navíc mu tyto záznamy pomáhají v poznávání sebe sama a k lepší orientaci ve světě kolem něj. Jenže problém nastane ve chvíli, kdy se tato kamera včetně všech záznamů dostane do špatných rukou. Jak se s takovou věcí může mladý člověk vypořádat? Kdo mu pomůže, když se stane terčem takzvaného cyber-mobbingu?"

V hlavní roli Jakoba se představí Ondřej Dvořák. Uvidíte mimo jiné také nové herecké tváře Markétu Hausnerovou a Lukáše Kofroně. Mostecké divadlo chystá dopolední představení pro školy doplnit přednáškou a moderovanou diskusí s odborníkem na téma kyberšikany. "Chceme tak rozvíjet možnosti divadla směrem k propojení s preventivní činností v sociální sféře. Téma hry k tomu přímo vybízí," vysvětluje Zdeněk Janál. Věříme, že tak můžeme být mladým lidem ještě více nápomocni ke zorientování se v nástrahách dnes stále se rozvíjejícího virtuálního světě. Kyberšikana je dnes totiž tématem velmi živým a aktuálním. Za jakýmkoli anonymním nickem na internetu se může skrývat kdokoli, kdo může chtít zneužít citlivé informace, které dnes tak rádi sdílíme celému světu. Může, ale samozřejmě nemusí. Přednášky mohou přispět k povědomí o tom, co na internetu je bezpečné a co už ne. A když se staneme terčem kyberšikany, jak se proti tomu můžeme bránit. Také v policejních složkách České republiky dnes odborníků na tuto problematiku přibývá, tak jako přibývá závažných deliktů v této oblasti. 

Páteční premiéra je již vyprodaná, první repríza se koná 13. února od 17,00 hodin a druhá 28. února od 19,00 hodin.

Na fotce Ondřej Dvořák, foto: Městské divadlo Most.