e-region.cz - regionální internetový magazín pro volný čas

Tipy na druhý adventní víkend 7. až 9. prosince

publikováno: 5.12.2018, kategorie: Tipy na víkend, autor: Kateřina Táborská

Sdílet: facebook twitter google+

Do Krušných hor i do Mostu dorazí svatá Barbora, konají se vánoční jarmarky i koncerty. Adventní prohlídky si můžete užít na Červeném Hrádku nebo Duchcově. Tradice vás čekají v oseckém klášteře nebo na chomutovském náměstí.

Světlo svaté Barbory
V sobotu 8. prosince se v Měděnci v Krušných horách uskuteční tradiční hornická slavnost předání světla svaté Barbory. Koná se od 16,00 hodin v kostele Narození Panny Marie v Měděnci. Měděneckou báji Benátčan sehraje dětský divadelní kroužek při ZŠ Vejprty, světlu požehná farář a vystoupí skupina Skandál. S sebou si vezměte svíčky a lucerny. Večer se pak v restauraci Mědník od 19,00 hodin koná taneční zábava u příležitosti ukončení hornické sezóny a svátku svaté Barbory. Hraje skupina Miniband.

Barbora i v Mostě
Hornickou vánoční slavnost chystají také v Mostě. V pátek 7. prosince v 17,00 hodin vyrazí průvod havířů s kapelou od Rozkvětu k náměstí, cestou se zastaví v Centralu kde zazpívají několik písní. Na náměstí se pak bude konat slavnostní předání světla svaté Barbory městu.

Vánoční jarmark
Obec Polerady pořádá Vánoční jarmark v sobotu 9. prosince od 16,00 hodin před pohostinstvím obce Polerady. Těšit se můžete na výrobky klubu žen z Volevčic, Poleradské kremrole, svařák, klobásky, trdelník a další dobroty. V 18,00 hodin bude ohňostroj.

Adventní jarmark a rozsvícení
V Litoměřicích se rozsvítí vánoční strom na Mírovém náměstí v pátek 7. prosince. Na sobotu 8. prosince je potom v parku Václava Havla nachystán adventní jarmark.

Vánoční pohádková cesta
DDM Volňásek v Klášterci nad Ohří pořádá pro děti vánoční pohádkovou cestu na téma O pejskovi a kočičce. Start je 8. prosince u vchodu do zámeckého parku u železničního mostu, trasa vede zámeckým parkem k Peřejím. Vstupenky jsou v prodeji za 60 Kč v recepci Volňásku od pondělí do čtvrtka od 14,00 do 18,00 hodin, čas bude na vstupence.

Ježíškovy vánoční trhy
V sobotu 8. prosince se na Božím Daru v Krušných horách konají Ježíškovy vánoční trhy. Otevřeno bude od 10,00 do 17,00 hodin na božídarském náměstí. Představí se tradiční krušnohorská řemesla a výrobci originálních dárků. Budou k vidění také zajímavé exempláře starých ski či lyžařského vybavení našich dědečků i pradědečků. Pro děti i dospělé jsou připraveny ukázky krušnohorských řemesel – ruční výroba kožených rukavic a paličkování krajek - přímo v prostorách radnice na Božím Daru. V Muzeu Boží Dar si můžete prohlédnout krásné betlémy z dílny minulých generací krušnohorských řezbářů. Od 13,00 hodin se na náměstí uskuteční charitativní, poté zahraje a zazpívá skupina Silbegrim.

Krušnohorské Vánoce
Nejen v Litvínově, ale též na hradě Lokti u řeky Ohře, nazvali své vánoční oslavy Krušnohorské. Konat se budou 8. a 9. prosince od 10,00 do 18,00 hodin. Vystoupí pouliční divadlo Viktora Braunreitera, folklórní soubor Dyleň, ohnivé divadlo Ignis, flašinetářka, pěvecké sbory, uslyšíte plzeňský lidový šraml i irský folk. Na trzích vás čeká krušnohorská kuchyně a příběhy, andělské dílny, koledy a samozřejmě řemeslníci s ukázkami. Vstupné je 100 Kč dospělí, 50 Kč děti.

Kouzelné Vánoce
Tak nazvali svůj program v Lounech. Probíhat bude v neděli 9. prosince na Mírovém náměstí. Začíná v 15,00 hodin, představí se skupina Superkus, Gypsy kvintet, Kate Matl a na závěr v šest večer komorní sbor Iluze ZUŠ Louny. Program doplní poslech koled, divadelní vystoupení a v 17,00 hodin se děti dočkají příjezdu Mikuláše a plnění přání. 

Vánoční tradice v klášteře
Osecký klášter ožije po dva adventní víkendy vánočními tradicemi. V sobotu i neděli 8. a 9. prosince (a poté ještě 15. a 16. prosince) si můžete od 10,00 do 17,00 hodin prohlédnout ukázky řemesel, upect si v dřevěné formě vlastní perník, vymalovat skleněnou ozdobu, pustit svíčku ve skořápce nebo se seznámit s výrobu různých druhů vánočních ozdob. DDM Osek tradičně nabídne dílnu pro děti, a to vše při vůni svařeného vína, poslechu živé hudby a ochutnávce vánočního pečiva.

Stánek u všech čertů
Před lounským divadlem se ve čtvrtek 6. prosince otevře už pojedenácté Adventní stánek U všech čertů. K ochutnání bude svařák, pivo a klobásy. Otevřeno je ve čtvrtek od 18,00 hodin, v pátek celý den a s bigbítem, v sobotu dopoledne s minitrhem a od 10,00 hodin se sborem a koledami.

Zelené Vánoce
Trochu jinou vánoční atmosféru zažijete ve Stromovce v Lounech. V sobotu 8. prosince se tam konají Zelené Vánoce, ovšem jméno nenesou podle jmelí. Punkový večírek začíná v osm hodin a zahrají revivaly Tří sester a Visacího zámku.

Koncert na zámku
Adventní koncert skladatele a zpěváka Richarda Pachmana a muzikálové herečky a zpěvačky Dity Hořínkové se uskuteční v sobotu 8. prosince v 17,00 hodin na zámku v Klášterci nad Ohří. Diváci si poslechnou nejen adventní písně a koledy, ale mohou se seznámit i s písněmi z nového Vánočního alba, které k turné vychází a které obsahuje původní autorské Pachmanovy skladby i úpravy starých koled a které přináší předvánoční náladu nejen díky hlasům obou aktérů, ale i díky neobvyklým nástrojům, jakým je například Sundrum. Vstupné 100 Kč.

Rybova mše
Oblíbenou Českou mši vánoční Jakuba Jana Ryby si můžete vyslechnout v Městském divadle v Žatci. Připravena jsou hned dvě vystoupení od 16,00 a 19,30 hodin. Vystoupí Ústecký komorní orchestr a jeho sólisté.

Staročeské Vánoce
O víkendu oživí vánoční trhy na náměstí 1. máje v Chomutově program nazvaný Staročeské Vánoce. Historický program se koná po oba dny od 10,00 do 18,00 hodin. Kromě toho vás čeká na náměstí i další program - v sobotu dopoledne Vánoční show s Andělkou, odpoledne představení Vánoční dárek divadla Hnedle Vedle a reciál Hanky Křížové a koncert Lady I Trio. V neděli pak dopoledne Mikulášoviny Divadla Mazec, odpoledne Pepa Štross, Hornický dechový orchestr a Mrazík.

Adventní prohlídky
V neděli 9. prosince pokračují na Červeném Hrádku u Jirkova adventní prohlídky. Vyzdobeným zámkem si projdete v doprovodu hraběnky a komorníka, připomenete si vánoční zvyky a čeká vás i občerstvení. Prohlídky se konají ve 13,00, 14,30, 16,00, 17,30 a 19,00 hodin, trvají 90 minut. Vstupné je 180 Kč dospělí, děti 90 Kč. Rezervace na recepci, tel. 474 684 560.

Zámecké prohlídky
Další vánoční prohlídky se chystají na zámku v Duchcově. Svátečně vyzdobeným zámkem budou znít vyprávění o vánočních zvycích v zámku i v podzámčí. Prohlídky se konají v sobotu i neděli od 10,00 do 15,00 hodin, vždy v celou. Rezervace: 417 835 301. Vstupné: 90 Kč základní, 60 Kč snížené. V neděli 9. prosince se pak v 15,30 hodin na zámku koná koncert nazvaný Staročeský advent s interprety České filharmonie a Českého filharmonického sboru.

Tržnice Za dubem
V usedlosti Za Dubem v Peruci se v sobotu 8. prosince koná předvánoční tržnice. Nakupovat můžete od 12,00 do 15,00 hodin.

Mikulášský vlak
V sobotu 8. prosince mohou děti vyrazit na zážitkovou jízdu Mikulášským vlakem na Moldavu v Krušných horách. Ve vlaku je čeká program divadla Petra Stolaře a hudba. Odjezd je z Teplic v 8,25 hodin, z Mostu v 9,09 hodin, dále přes Louku, Hrob, Dubí na Moldavu. Zpátky se vlak vrací ve 12,37 hodin.

Čertoviny na letňáku
Čertovské řádění pro velké i velké se chystá na neděli 9. prosince od 17,00 hodin v letním kině v Chomutově. Opékat se budou nejen duše, ale i buřty.

Františkánské Vánoce
O víkendu bude ve Františkánském klášteře v Kadani opět otevřena výstava Františkánské Vánoce, která přibližuje historii betlémářství od Františka z Asisi po současnost. Otevřeno od 10,00 do 17,00 hodin.

Adventní besídka a jarmark
Na poněkud neobvyklém místě - v areálu prodejny Auto Myslivec - se v Podbořanech koná adventní besídka a jarmark s tvořivými dílnami. Program začne 8. porosince v 9,00 hodin. Připravena jsou vystoupení dětí, dílna s pečením vánočním ozdob, aranžérské dílny pro maminky, ukázky paličkování a další. Do 16,00 hodin.

Poslední vernisáž
V pátek 7. prosince se v Galerii výtvarného umění v Mostě v suterénu děkanského kostela otevírá poslední výstava v historii samostatné galerie. Budou jí fotografie Roberta Vano z jeho souborů Memories a Fotka nemusí být ostrá. Vernisáž v 18,30 hodin, potrvá do 6. ledna. Více o výstavě i připravovaném workshopu zde

Další tipy můžete vyhledávat v Kalendáři akcí.

Foto: Město Chomutov.