e-region.cz - regionální internetový magazín pro volný čas

Výstavu Bílý kanibal si můžete dnes projít s autorem

publikováno: 5.11.2019, kategorie: Výstavy, autor: redakce

Sdílet: facebook twitter google+

Martin Šíl, autor výstavy o zapomenutém českém filmaři, cestovateli i herci Johnu L. Bromovi, vás v průběhu listopadu zasvětí do osudů tohoto zajímavého muže, který si zamiloval Afriku. Komentované prohlídky a přednášky v mosteckém muzeu se konají 5. a 26. listopadu.

Výstava přibližuje výjimečný osud muže, který se narodil jako obyčejný kluk v Chocni v době Františka Josefa I. Točil filmy s Vlastou Burianem, Lídou Baarovou a dalšími hvězdami první republiky. Emigrace po druhé světové válce ho pak zavála až do srdce Afriky. Proč Bílý kanibal? A jaká je spojitost mezi J. L. Bromem a písní Přednosta stanice? To se dozvíte v úterý 5. listopadu na komentovamé prohlídce od 17,00 hodin.

O autorovi výstavu, kadaňskému cestovateli, muzikantovi a fotografovi Martinu Šílovi a jeho cestách se dozvíte více na přednášce Stačí jeden krok, a jste uprostřed Afriky. Koná se 26. listopadu taktéž od 17,00 hodin.

Výstava v mosteckém muzeu trvá do konce ledna. "Potkal domorodé krále, prezidenty a premiéry i povstalce Mau-Mau. Filmoval Afriku, která měla zmizet. Poznal černý kontinent jako málokdo před ním i po něm, vracel se tam a točil. Díval se na Afriku a její lid jinýma očima než tehdejší svět. Nepohrdal, nepodceňoval, sledoval, poznával a dokumentoval," říká o hlavním hrdinovi výstavy Martin Šíl. Přestože jeho knihy vycházely po celém světě, u nás byl naprosto neznámý, český překlad jeho knihy Africká Odysea, k níž odkazuje podtitul výstavy, vyšel až po jeho smrti. 

Foto: Brom se zpěvačkou Josephine Bakerovou.