e-region.cz - regionální internetový magazín pro volný čas

Před teplickým zámkem se sejdou lyžníci a polárníci

publikováno: 5.11.2015, kategorie: Výstavy, autor: redakce

Sdílet: facebook twitter google+

Oslavy připomínající 100 let od úmrtí slavného teplického rodáka Julia Payera pokračují v listopadu výstavou v teplickém zámku a vyprávěním polárního cestovatele Miroslava Jakeše. V úterý 10. listopadu bude znít zámkem Payerova hymna a inscenován bude živý obraz Vlečení lodi. Na oslavy se chystají i lyžníci z Divadla v pytli.

Výstava Julius Payer - nejslavnější teplický rodák bude přístupná v jízdárně teplického zámku od 11. listopadu až do 10. ledna 2016. Návštěvníci se budou moci seznámit s osobností tohoto známého alpinisty, polárníka a romantického malíře, narozeného v Teplicích - Šanově.

Vernisáž výstavy se koná v úterý 10. listopadu v 17,00 hodin. V rámci slavnostního otevření vystoupí mj. Collegium hortensis s Payerovou hymnou, uvedenou poprvé na zahájení oslav v říjnu. Současní i minulí členové Divadla v pytli navíc dorazí na vernisáž stylově - na lyžích, se saněmi, psy a kytarami. Přidat se k nim můžete v 16,00 hodin na Zámeckém náměstí. Společnost přátel Julia Payera, Panoptikum Maxe Fische a Vyžvejklá bambule před jízdárnou zinscenují živý obraz "Vlečení lodi".

Jak vypadá skutečný severní pól, se můžete dozvědět ve středu 25. listopadu v bývalém zámeckém divadle v budově teplického muzea. Od 17,00 hodin začíná přednáška polárního cestovatele a průvodce ing. Miroslava Jakeše. Známý český polárník byl více než desetkrát na severním pólu a světoznámým se stal sólovým přechodem Grónska z východu na západ bez jakéhokoli spojení s okolním světem. Zdolal nejvyšší hory jednotlivých kontinentů – Aconcagua, Mt. McKinley, Kilimandžáro či horu Puncak Jaya – nejvyšší vrchol Austrálie a Oceánie a v roce 1993 jako první Čech došel na lyžích na severní pól. 

Foto: Divadlo v pytli.