e-region.cz - regionální internetový magazín pro volný čas

Tipy na víkend 7. až 9. října

publikováno: 5.10.2016, kategorie: Tipy na víkend, autor: Kateřina Táborská

Sdílet: facebook twitter google+

S podzimem pomalu ubývá akcí, ale přeci jen jsme pro vás několik zajímavých tipů našli – třeba na vinobraní ve Stranné, noční prohlídku na Horním Hradě, dožínky v Oseku nebo prohlídky s Karlem IV. v Žatci.

Truck trial
Soutěžní sezona 2016 otevřeného mistrovství ČR v Truck trialu ukončí svou tour po naší vlasti o víkendu 8. a 9. října v Černuci na Slánsku. Závod se pojede v tamní pískovně Taum. Těšit se můžete na ukázky dovednosti řidičů nákladních vozidel, jezdících v terénu a rozdělených do několika kategorií. V závodech uvidíte speciálně upravené vozy různých značek. Více zde.

Vernisáž
V pátek 7. října v 17,00 hodin zahajuje Galerie Kryt v Klášterci nad Ohří výstavu Zaniklé obce Klášterecka, na které představí i dosud veřejnosti neznámé fotografie a svědectví lidí, kteří žili v dnes již zaniklých obcích v okolí Klášterce. Nabídne nahlédnutí do starých kronik i pohlednic, spoustu materiálů půjčili i samotní obyvatelé. Více se o výstavě dozvíte v článku Výprava do zmizelého světa s kláštereckou galerií

The Most Challenge
Soutěž amatérských jezdců The Most Challenge na velkém závodním okruhu mosteckého autodromu vyvrcholí v pátek 7. října. Jezdí se od 09,00 do 17,00 hodin. Poté bude jasné, kdo se stane vítězem stále oblíbenějšího klání amatérských jezdců. Komu se podaří dosáhnout nejlepšího času na jedno kolo, vstoupí do pomyslné síně slávy a zařadí se po bok šampiona premiérového loňského ročníku Jiřího Hrušky. Podrobné informace na webu autodromu.

Podzimní noční prohlídka
Hrad a zámek Horní hrad u Stráže nad Ohří připravuje poslední letošní Noční prohlídku, která vyjde v sobotu 8. října v 19,00 hodin z nádvoří hradu. Můžete těšit na historické mystifikace, přecházející místy až v otevřené lži, nejoblíbenějšího hornohradského průvodce Viktora Braunreitera, závěrečnou ohnivou šou přiveze Ohnivého divadlo Ignis. Čeká vás procházka okolním hradu i jeho vnitřkem. S sebou vlastní louče, případně si je můžete koupit v pokladně. Vstupné je 150 Kč pro dospělé, 100 Kč pro děti a rodinná stojí 450 Kč.

Noční prohlídka se štrúdlem
Také zámek Velké Březno se rozloučí poslední noční prohlídkou, která se koná v sobotu 8. října od 20,00 hodin. O víkendu to navíc bude zámkem vonět jablečným závinem. Kostýmovaná prohlídka, kdy při netradičním výkladu můžete okusit různé druhy štrúdlů připravovaných našimi předky, se koná v sobotu i neděli 8. a 9. října od 10,00 do 16,00 hodin.

Do Okořína za Boženkou
Klub českých turistů zve na pěší výlet z Jirkova po nové cyklostezce do Vrskmaně, a dále do Strupčic a Okořína. Trasa měří asi deset kilometrů, je možné zvolit i kratší variantu. Sraz je v sobotu 8. října v 8,45 hodin na železniční stanici Jirkov-zastávka. S sebou si nezapomeňte špekáčky k opečení v cíli. Další informace na telefonu 778 834 969.

Procházka Kadaní
Znáte dobře přírodu a historii Kadaně? Pokud si chcete trochu doplnit znalosti, vydejte se v sobotu 8. září na jednu z komentovaných vycházek městem, které jsou součástí projektu Systém sídelní zeleně. První se bude věnovat přírodě a vodě a vychází v 9,00 hodin od Roosweltových sadů (rybníka s kačenkami), druhá nese název Od Přemysla Otakara po Maxipsa Fíka aneb historie veřejných prostor v Kadani a vychází od morového sloupu na Mírovém náměstí ve 14,00 hodin.

Vinobraní u kostelíka
Konec sklizně vína oslaví v sobotu 8. října odpoledne ve Stranné u Března nedaleko Nechranické přehrady. Představí se vám tři zdejší vinaři. Ve 13,00 hodin dokonce dorazí známý znalec vína a přítel Karla IV. Bušek z Velhartic. Hrát bude cimbálová muzika a skupina Country 5, vystoupí soubor Silentium24. Pochutnat si vedle vína můžete i na sýrech, moštech a dalších regionálních potravinách. Z Března (z autobusové zastávky a vrátnice dolů) bude jezdit kyvadlová doprava od 11,30 hodin až do večera.

Oživené prohlídky
Dalším místem, kam dorazí herci divadla Bída se svým programem Čekání na příchod Jeho Milosti Karla, bude Křížova vila Regionálního muzea K.A. Polánka v Žatci. Uvidíte živé obrazy, které přibližují příběh o narození a životě českého krále a římského německého císaře Karla IV. Představení začínají v neděli 9. října ve 13,00 hodin a poté vždy každou další půlhodinu až do 17,00 hodin. Vstupenka stojí 60 Kč pro dospělé, 30 Kč pro děti a seniory.

Pytlácký podvečer
Výstavu Pytlácké zbraně v teplickém muzeu doplní v pátek 7. října v 17,00 hodin přednáška o pytláctví a myslivosti (možná se dozvíte, zda je mezi tím nějaký rozdíl) a také o vystavených zbraních, které představí jejich sběratel. Podrobnosti v dnešním článku.

Dožínky
Poděkování za úrodu připravuje na sobotu 8. října klášter v Oseku. Nejprve bude v 10,00 hodin mše svatá v klášterním kostele. Poté ve 13,30 hodin můžete na komentované prohlídky jinak nepřístupných klášterních zahrad, kde bude pokračovat posezení a občerstvení. Od 13,00 hodin bude také probíhat prohlídky klášterních prostor. Během dne budou v prodeji klášterní produkty, výpěstky ze zahrad a výrobky šikovných rukou. V rámci dožínek je vyhlášena soutěž o nejchutnější domácí cukrářský výrobek, který můžete přihlásit na místě.

Kamenná dáma
Kamenná rozhledna na Děčínském Sněžníku u Jílového, která prošla během posledních let nákladnou rekonstrukcí, se v sobotu 8. října otevře veřejnosti. Dopoledne bude probíhat náročná soutěž pro hasiče, kteří v plné zbroji budou stoupat na vrchol rozhledny. Diváci mohou přijít fandit. Odpolední program je určen pro širovou veřejnost a zahrnuje orientační běh a soutěže pro děti, živá hudba, občerstvení. Vstup na rozhlednu bude zdarma.

Zajímavé koncerty
V pátek večer můžete zajít do Folkové kavárny, která se otevře v divadelním baru Docela velkého divadla v Litvínově. Poprvé se tam představí místní kapela Stráníci se svým hostem.
V pátek od osmi večer dorazí do kadaňského Orfea legenda českého undergroundu The Plastic People of the Universe, i když už v poněkud omlazené sestavě.
V sobotu 8. října ve 20,00 hodin začíná v KD Zastávka Louny koncert plný energie – hrát bude kapela Sto zvířat.