e-region.cz - regionální internetový magazín pro volný čas

Plastikoví modeláři se vrací mosteckého muzea

publikováno: 5.6.2023, kategorie: Výstavy, autor: Jitka Klímová

Sdílet: facebook twitter google+

Druhá modelářská výstava Severočeského leteckého archivu se v Oblastním muzeu a galerii v Mostě uskuteční po třech letech, v termínu od 10. do 24. června. V sobotu 10. června budou po celý den probíhat ukázky tvorby modelů.

„Vyslyšeli jsme hlas veřejnosti poté, co nám bylo řečeno, že první naše výstava, která trvala dva dny v září roku 2020, byla krátká a řada lidí se na ni nestihla přijít podívat,“ říká předseda spolku Severočeský letecký archiv Most Karel Otto Novák s tím, že tehdy do divácké účasti výrazným způsobem promluvila covidová opatření. I tak ale byla návštěvnost skvělá, protože v průběhu soboty a neděle přišlo do Oblastního muzea a galerie v Mostě, které je spolupořadatelem výstavy, 500 lidí.

A co čeká návštěvníky Druhé modelářské výstavy Severočeského leteckého archivu Most tentokrát? „Tradičně budou k vidění špičkově postavené plastikové modely letadel, techniky, vojenské techniky, aut, lodí a zajímavé výjevy v podobě diorám nebo stavebnice zkompletované jen tak pro radost, stejně jako tomu bylo v případě minulé modelářské výstavy,“ doplňuje Novák. Do průběhy výstavy pořadatelé zapojí také veřejnost, protože bude připravena modelářská soutěž. Jednotlivé modely nebo diorámy budou označeny čísly a návštěvníci hlasování rozhodnou o těch, které se jim nejvíce líbily.

Spolek Severočeský letecký archiv Most byl založen 17. prosince 1991. Klade si za cíl získávat a schraňovat poznatky o letecké historii regionu a jeho novodobé historii vůbec. Za dobu své existence uspořádal čtyři výstavy a několik besed v Litvínově, v Mostě a v Žatci. Spolek spolupracuje s různými institucemi zabývajícími se studiem a výzkumem v oblasti vojenství a historie, s významnými českými historiky a renomovanými autory literatury faktu. Členové Severočeského leteckého archivu Most se významnou měrou zasloužili o vybudování několika památníků americkým letcům, kteří při válečných operacích zahynuli na území severních Čech. Stará se o chod expozice v Mezinárodním památníku obětem II. světové války v Mostě na starém mosteckém hřbitově.