e-region.cz - regionální internetový magazín pro volný čas

Opera Nabucco se bude v Žatci hrát pod širým nebem

publikováno: 5.4.2018, kategorie: Divadlo a film, autor: Tomáš Kassal

Sdílet: facebook twitter google+

Jedinečný zážitek nabídne Letní kino Žatec na konci května. V přírodním amfiteátru mohou návštěvníci vidět operu Giuseppe Verdiho Nabucco. Velkolepý scénický počin pod širým nebem se špičkovým pěveckým obsazením bude k vidění v podání souboru a orchestru Severočeského divadla Ústí nad Labem. Představení začíná 26. května ve 20,30 hodin.

Pořádající Městské divadlo v Žatci několikrát za rok nabízí milovníkům opery přímé satelitní přenosy z Metropolitní opery v New Yorku. Chodí na ně pravidelně desítky lidí, a to nejen ze Žatce. Živá opera, navíc v otevřeném amfiteátru ale v Žatci dosud nebyla. Pořadatelé jejím prostřednictvím chtějí veřejnosti nabídnout další kulturní novinku. „Ve světě je to trend, jde o módní a vysoce emotivní záležitost, která je třeba v Itálii velmi oblíbená. Chceme ji proto nabídnout i divákům v Žatci,“ řekl ředitel divadla Martin Veselý. Opera pod širým nebem zároveň cílí i na návštěvníky ze širokého okolí.

Cílem akce je představit operu v její plné monumentalitě, oslovit příznivce opery i nové návštěvníky, kteří preferují neformální prostředí, a nabídnout nevšední a mimořádný zážitek v přírodním amfiteátru. Pokud bude ze strany veřejnosti zájem, může se představení pod širým nebem opakovat každý rok.

Představení se uskuteční i za nepříznivého počasí, případně ho mohou pořadatelé třeba o 30 minut odložit. Pokud by počasí bylo tak špatné, že by se opera nemohla uskutečnit, došlo by k jejímu úplnému zrušení – jiný termín pro odehrání není možný.

Opera Nabucco patří k nejznámějším dílům svého druhu. Verdimu se podařilo na biblický námět vytvořit velmi sugestivní dílo a libreto ho inspirovalo ke spontánní kompozici sboru, jehož plamenná melodie a rytmus z něj učinily osvobozeneckou píseň zpívanou po celé Itálii. Vášnivá hudba díla, pojednávající o osvobození Židů z babylonského zajetí, plně korespondovala s náladou obyvatelstva, zaujatého touhou po osvobození z rakousko-habsburské moci a sjednocení Itálie. 

Vstupenky lze zakoupit ve dvou cenových kategoriích, pro spodní a horní část amfiteátru, do 5. května za cenu 430 a 380 Kč, do 26. května za 500 a 450 korun.