reklama Tipy na víkend
e-region.cz - regionální internetový magazín pro volný čas

Zápis Českosaského Švýcarska do UNESCO mají teď v rukou Němci

publikováno: 5.4.2012, kategorie: Turistika, autor: Petra Ludwigová

Sdílet: facebook twitter google+

Svobodný stát Sasko představil své kandidáty na zápis na Seznam světového dědictví Unesco na jednání v Drážďanech. Horkým želízkem v ohni je Českosaské Švýcarsko. Projekt má přeshraniční podporu a zázemí, které zvyšují jeho šanci na zápis na seznam. Rozhodnutí saské strany by mělo padnout v červnu.

Před 19člennou komisí odborníků, které nominovalo saské ministerstvo vnitra, se představilo všech deset kandidátů Svobodného státu Sasko, kteří usilují o zápis na Seznam světového dědictví Unesco. Mezi těmito žadateli je také společná přeshraniční žádost o zápis přírodního celku Českosaské Švýcarsko.

Český a německý stát zatím postupují podle procedurálních kroků každý samostatně až do dob, než budou známa oficiální stanoviska ministerstva životního prostředí na české straně a saského ministerstva vnitra na německé straně. Ministerstvo životního prostředí už dalo žádosti neoficiální podporu, proto je s napětím očekáváno, jak dopadne posuzování v Německu.

Na jednání v Drážďanech přijeli Českosaské Švýcarsko společně obhajovat landrát Saského Švýcarska – Východního Krušnohoří Michael Geisler a radní za Ústecký kraj Radek Vonka, které doprovázeli další členové pracovní skupiny pro Unesco.

„Předložili jsme nejen argumenty pro Unesco a dokázali zodpovědět i některé nepříjemné otázky, ale také jsem zmínil sociální dopad projektu. Unesco by mělo být pro region především marketingová značka a tím pádem očekáváme rozvoj služeb v cestovním ruchu a zvýšení nabídky pracovních příležitostí,“ řekl radní Ústeckého kraje Radek Vonka a dodal: „Ministerstvo životního prostředí a Ústecký kraj myšlenku Unesco plně podporují. Ovšem na tahu je nyní saské ministerstvo vnitra, zda náš projekt pošle do dalšího kola. Požádal jsem ministra Tomáše Chalupu o podporu, přesto nám nezbývá než čekat na stanovisko saské strany.“

Expertní komise se na jednání k jednotlivým kandidátům a k prezentacím vyjadřovala v diskuzi, kterou řídil předseda komise Ulrich Reinhard Beyer, generální ředitel saského ministerstva vnitra. Mezi německými žadateli panuje tvrdý boj, protože saský stát může nominovat pouze dva projekty na zápis na seznam Unesco. Hned na začátku května se expertní komise sejde ke konečnému rozhodování, výsledky budou oficiálně oznámeny během června. Nyní lze jen pevně doufat, že kromě přírodní jedinečnosti celého území, pro které bychom chtěli Unesco vyhlásit, přispěje výborná českoněmecká spolupráce k tomu, že právě naše žádost se dostane až do Paříže.