e-region.cz - regionální internetový magazín pro volný čas

Česko-rakouské hranice v Ústí nad Labem

publikováno: 5.4.2011, kategorie: Výstavy, autor: Luděk Svoboda

Sdílet: facebook twitter google+

V pondělí 4. dubna začala v Ústí nad Labem výstava Česko-rakouské hranice a změna jejich vnímání. Místem konání je Univerzita J. E. Purkyně, Filozofická fakulta. Výstava potrvá do 28. dubna, její finisáž se koná 27. dubna v 15.30 hodin. Výstava je přístupná od pondělí do pátku od 8 do 21 hodin.

Pod stejným názvem se na podzim roku 2009 konal pod záštitou programu AKTION Česká republika – Rakousko projekt brněnských studentů germanistiky a studentů fotografie z vídeňské Akademie výtvarných umění.
Věnoval se tématu, jak ovlivňují hranice všední život lidí na obou stranách, jak je vnímají a jak se jejich význam měnil v průběhu času.

Studenti strávili tři dny ve Vídni a v Brně s rámcovým programem přednášek z nejrůznějších disciplín – od historického vývoje hranic přes téma hranice v moravské literatuře, výstavu fotografií zaměřenou na železnou oponu, význam pohraničí pro cizojazyčnou didaktiku až k železné oponě jako životnímu prostředí vzácných živočichů a rostlin.

Vedle tohoto počátečního impulzu stála v popředí diskuze a vypracování vlastních projektů, přičemž šlo vždy o to, co vlastně sami s pojmem „hranice” spojujeme.

Zatímco umělci vypracovávali své (nejen, ale především) fotografické projekty, brněnští germanisté vedli rozhovory s pamětníky, kteří hovořili o významu hranic – nejen železné opony – pro jejich život.