e-region.cz - regionální internetový magazín pro volný čas

Kadaňská galerie představí práce studentů AVU

publikováno: 5.3.2015, kategorie: Výstavy, autor: Tereza Gvoždiáková

Sdílet: facebook twitter google+

Třetí výstava, která se koná v tomto roce v Galerii Josefa Lieslera v Kadani, nese název Těsně vedle. Vystavujícími jsou studenti Akademie výtvarných umění v Praze, ateliéru Malba 3 pod vedením profesora Michaela Rittsteina. Výstava připravená kurátorem galerie Františkem Vlčkem se otevře proběhne dnes, 5. března od 17,00 hodin. 

Do ateliéru Malba 3, který vede Michael Rittstein se, podle jeho slov, často hlásí studenti, kterým je blízký expresivní způsob vyjadřování v malbě a chtějí se zdokonalovat v technice malby obecně. V ateliérech malby, které jsou na Akademii výtvarných umění celkem čtyři, fungují určité preference ať už se jedná o přesah do konceptuálního umění a nových médií, koloristické schopnosti studenta nebo klasickou malbu. Michal Rittstein by rád všechny tyto prvky propojil. Studenti se snaží nejen naplňovat požadavky ateliéru, ale zároveň zkoumají jeho hranice a snaží se je určitým způsobem přesahovat.

Akademický malíř Michael Rittstein se narodil v roce 1949 v Praze. Od dětství toužil být malířem a to se mu i povedlo. Byl přijat na Akademii výtvarných umění do ateliéru profesora Arnošta Paderlíka. Během studií se formoval jeho expresivní malířský styl a důraz na tvarovou deformaci, jež je pro něho dnes typická. Rittstein vnímá malbu jako součást svého života, bez níž si ho nedovede představit. O malířství říká: „Aby se člověku obraz líbil, stačí, aby měl smysl. Komunikace v malířství je podprahová a verbálně nepostižitelná.“

Ve svých obrazech dává prostor existencialismu, grotesce i sarkasmu. V roce 1976 uspořádal v pražském Mánesu svojí první výstavu. V roce 1987 zakládá spolu s dalšími umělci jedno z nejdůležitějších hnutí té doby - 12/15 Pozdě, ale přece. Hnutí se snaží upozornit na tradici nové figurace šedesátých let. Sám Rittstein se  v malířském vyjádření postupem času vyvíjí a v jeho obrazech se začínají objevovat motivy krajiny. V roce 1992 se stává členem Spolku výtvarných umělců Mánes. A v roce 2001 je vybrán jako vedoucí ateliéru Malba 3 na Akademii výtvarného umění. Michael Rittstein je celosvětově známou osobností a je četně zastoupen v českých i světových uměleckých sbírkách.

Na výstavu tohoto ateliéru se můžete přijít podívat kdykoliv od úterý do neděle od 13,00 do 17,00 hodin až do 5. dubna.