e-region.cz - regionální internetový magazín pro volný čas

Festival Jeden svět: Možná vás přejde chuť telefonovat

publikováno: 5.3.2015, kategorie: Divadlo a film, autor: Tereza Gvoždiáková

Sdílet: facebook twitter google+

Největší festival dokumentárních filmů na světě Jeden svět se objeví i v Kadani – tentokrát s filmem dánského režiséra Franka Piasecki Poulsena o tom, že i když to ani možná netušíme, i my denně využíváme věci, které jsou výsledkem dětské práce a nelidského zacházení. Promítání začíná v pátek 6. března od 19,00 hodin v Cavern clubu Střelnice.

Napadlo vás někdy, že se ve vašem mobilu mohou skrývat vzácné minerály potřísněné krví obětí války v Demokratické republice Kongo? A že každým zavoláním nepřímo podporujete největší válečný konflikt od doby druhé světové války, kterému za posledních patnáct let padlo za oběť pět milionů lidí? Ne, to není žert, bez vzácných minerálů, jejichž drtivá většina pochází z ilegálních dolů v této zemi, by se totiž váš mobil neobešel.

Režisér Frank Piasecki Poulsen své pátrání začíná na Světovém mobilním kongresu v Barceloně. Ke svému zděšení zjišťuje, že mu žádný z výrobců nemůže zaručit, že právě jeho mobily nemají s nelítostnou válkou o naleziště minerálů v Demokratické republice Kongo nic společného. Vypraví se proto na místo činu a po náročné cestě se dostává do jednoho z největších dolů v regionu v konžské Bisie. Dětská práce, prostituce nezletilých dívek, smrt zavalením a přestřelky mezi členy místních gangů jsou zde každodenní realitou. Stejně jako všudypřítomná korupce v celé Demokratické republice Kongo.