e-region.cz - regionální internetový magazín pro volný čas

V Chomutově byl položen základní kámen hvězdárny

publikováno: 5.1.2022, kategorie: Vzdělávání, autor: redakce

Sdílet: facebook twitter google+

První lednový den byl položen základní kámen nové hvězdárny, která vznikne na louce u bývalého kina Oko v Chomutově. Vybuduje ji Astronomická společnost Chomutov, která louku již nyní využívá pro pozorování. Uspěla v rámci chomutovského participativního rozpočtu a získá 600 tisíc korun.

Na louce má vzniknout malá veřejná hvězdárna přístupná široké veřejnosti. Aktivní Astronomické společnost umožní pořádat akce a realizovat praktickou část výuky v kroužku astronomie. "Chceme v Chomutově vybudovat veřejnou hvězdárnu, která by se spolupodílela na přípravě mladé generace pro technické a přírodovědecké obory. Objekt, ve kterém by se setkávali lidé se společným zájmem o astronomii a přírodní vědy. Chceme nabídnout dětem, mládeži, jejich rodičům, lidem v našem městě  a turistům - novou možnost využití volného času," vysvětlili žadatelé, když přihlásili svůj projekt do participativního rozpočtu Chomutova Společně tvoříme Chomutov.

Hvězdárna ponese jméno chomutovského rodáka, astronoma, matematika a inženýra Františka Josefa Gerstnera, mimo jiné autora koněspřežky z Českých Budějovic do Vídně.

Půjde o jednoduchou stavbu - na oploceném pozemku vznikne kanclářská buňka s meteorologickou stanicí, promítací plochou s hledištěm, pozorovací plochou a dalším technickým vybavením. První lednový den byl symbolicky položen základní kámen. Symbolizuje spolupráci organizací, které se na projektu podílejí. První věnovalo muzeum Koněspřežky v Českých Budějovicích, druhý byl odebrán u rodného domu F. J. Gerstnera, třetí věnovala hvězdárna Klementinum, kde Gerstner působil.

Foto: Model hvězdárny www.astro21.cz.