e-region.cz - regionální internetový magazín pro volný čas

V poutní bazilice v Krupce můžete adoptovat píšťalu

publikováno: 5.1.2021, kategorie: Památky, autor: redakce

Sdílet: facebook twitter google+

Chtěli byste mít svou vlastní varhanní píšťalu? Tedy alespoň symbolicky ji můžete získat příspěvkem na opravu vzácných varhan v poutní bazilice Panny Marie Sedmibolestné v Krupce. O záchranu více než stoletých "plačících" varhan se pokouší zdejší spolek. Přečtěte si jak přispět.

Barokní bazilika Broggiů z počátku 17. století ukrývá vzácný poklad - Schiffnerovy varhany. Jsou staré 116 let a nikdy se důkladně neopravovaly. "Ač bezpochyby jde o hudební nástroj evropského formátu, svým hendikepovaným hraním volá o pomoc. Pláče," říkají zakladatelé spolku Spolek pro záchranu bohosudovských varhan. K jejich záchraně má přispět adopční sbírka. Na webu www.varhanybohosudov.cz si můžete poslechnout autentické nahrávky jednotlivých varhanních rejstříků a vybrat si nejen podle ceny, ale také podle zvuku. "Autentické nahrávky jsme připravovali ve spolupráci s významným českým hudebním skladatelem, dirigentem a varhaníkem Milošem Bokem, což byla pro nás skutečně obrovská čest," říká Lenka Doubková, předsedkyně spolku. Ceny začínají na 500 korunách a platit lze jednoduše on-line. Společně s „adoptovanou“ píšťalou získáváte také certifikát a samozřejmě si můžete dar odečíst z daní. Na webu si navíc můžete poslechnout několik varhanních skladeb.

Všechny peníze jsou určené na generální opravu bohosudovských varhan. "Varhany jsou velmi znečištěné, objevuje se nefunkčnost a deformace po letitém používání a také červotoč. Je potřeba je proto celé demontovat, rozebrat na jednotlivé píšťaly, opravit přístroje k ovládání registrů a provést mnoho dalších odborných varhanářských činností." Poté by se opět mohly rozeznít v plné krásech a využívat při církevních i kulturních událostech.

Foto: Město Krupka.