reklama 300 turistických cílů na jednom místě
e-region.cz - regionální internetový magazín pro volný čas

V Kadani se dnes otevře "Zimní čas"

publikováno: 4.12.2014, kategorie: Výstavy, autor: Tereza Gvoždiáková

Sdílet: facebook twitter google+

V Galerii Josefa Lieslera v Kadani se dnes otevře výstava Zimní čas, pořádaná ve spolupráci se Severočeskou galerií výtvarného umění v Litoměřicích. Vernisáž se koná v 17,00 hodin.

Výstava Zimní čas představuje grafickou tvorbu tří osobitých autorů – Aleny Bílkové, Ladislava Čepeláka a Bohuslava Reynka. Všechny tři autory spojuje silný vztah k přírodě, citlivost k lidským prožitkům, neokázalost, jemnost, určitá minimalizace výtvarných prostředků a současně neuvěřitelná síla jejich sdělení.

Tvorba Aleny Bílkové (*1946) se vyznačuje meditativností a emotivností. Vystaveny budou grafiky s přírodními náměty a grafiky z cyklu Vztahy. Krajiny v podání Aleny Bílkové se dostávají do stejné polohy jako stavy lidské duše. Člověk je tak součástí přírody, stejně jako příroda je součástí člověka. Bílková svou tvorbou nepopisuje, ale naznačuje, svá témata poznává a zachycuje jakoby zevnitř. Její grafiky jsou plné světla a jemných barev, plné citu a touhy po kráse a harmonii.

Hluboký vztah ke krajině měl i Ladislav Čepelák (1924–2000). Jeho grafiky jsou konkrétnější, přivádějí nás do pozvolna se vlnících krajin Slánska. Čepelák často používal techniku akvatinty, která mu umožňovala vyjádřit jemné přechody šedi zasněžených polí s vysokými horizonty. Krajinu vnímal v její velikosti i tichosti, v síle i v osamění. Některé Čepelákovy krajiny působí až asketicky, ale právě tato soustředěnost nám umožňuje vidět-pochopit sílu ztvárněné krajiny. A i když na žádné z vystavených grafik neuvidíme člověka, cítíme, že Čepelák nezaznamenával jen krajinu samotnou, ale i vztah člověka ke krajině.

Patrně nejznámějším autorem je Bohuslav Reynek (1892–1971). Jeho zásadními tématy byly biblické příběhy, ve kterých se odrážela Reynkova hluboká víra. Skrze biblické náměty se vyrovnával s každodenností, s vlastní zkušeností člověka dobrovolně vzdáleného ruchu společenského života. Svůj tvůrčí život Reynek strávil na Vysočině na statku v Petrkově, kde se v poměrně těžkých podmínkách staral o rodinu a o hospodářství v těsném souznění s přírodou. Příroda je jeho dalším silným tématem, grafiky Holubi u dveří, Kočka, Ještěrka vypovídají o Reynkově silném vztahu k zázraku života.

Výstava potrvá až do 4. ledna 2015.