e-region.cz - regionální internetový magazín pro volný čas

Ochlazení v Teplicích? Vzpomínka na polárníka Julia Payera!

publikováno: 4.8.2015, kategorie: Vzdělávání, autor: redakce

Sdílet: facebook twitter google+

Exponát měsíce srpna ve foyer teplického zámku připomene osobnost slavného rodáka z Teplic – cestovatele, badatele a malíře Julia Payera, od jehož úmrtí uplyne 30. srpna letošního roku sto let. Díky němu dnes na mapě Severního ledového oceánu najdeme Teplický záliv či Šanovský ostrov. Ochlazení - alespoň virtuální - nabídne také teplické Café Nobel ve čtvrtek 13. srpna na téma českých stop na Špicperkách.

"Teplické muzeum na něj vzpomene prostřednictvím ukázky jeho vlastních ilustrací, a to z původního slavného vydání jeho knihy Die österreichisch-ungarische Nordpol-Expedition in den Jahren 1872 – 1874. Nebst einer Skizze der zweiten deutschen Nordpol--Expedition 1869 – 1870 und der Polar-Expedition von 1871. Vídeň, 1876. (Rakousko-uherská severopolární expedice v letech 1872 - 1874. S náčrtem druhé německé severopolární expedice 1869 - 1870 a polární výprava roku 1871), která patří do sbírek teplické muzejní knihovny," informovala Vlasta Tichá z teplického muzea.

Přestože ho mnoho Tepličanů vůbec nezná, patří Julius Payer k nejslavnějším rodákům - nebyl však Čechem, ale rakouským občanem, a tak se na něj později zapomnělo. Spolu s dalšími polárními badateli objevil Zemi Františka Josefa a o svých dobrodružných cestách psal knihy a maloval velkorozměrové obrazy.

Podívat se v horkých dnech do ledových krajů můžete také prostřednictvím Café Nobel, kde se 13. srpna koná přednáška na téma Čeští vědci na Špicberkách: Proč zkoumat polární oblasti. Začátek v hvězdárně na Písečném vrchu v Teplicích v 18,00 hodin.