e-region.cz - regionální internetový magazín pro volný čas

Duchcovské muzeum připomíná 200 let od vynálezu velocipedu

publikováno: 4.7.2017, kategorie: Výstavy, autor: redakce

Sdílet: facebook twitter google+

Dvě století uplynula od vynálezu jízdního kola. Po celé prázdniny to připomíná výstava v Muzeu města Duchcova, kde můžete vidět historické velocipedy i fotografie Jana Bejšovce, který obnovil činnost Českého klubu velocipedistů a věnuje se také fotografování vysokých kol.

V roce 1817 v Mannheimu předvedl Karl Drais svůj vynález, drezínu, která stála na počátku dlouhé historie jízdního kola. Druhé polovině 19. století vládla elegantní vysoká kole, stroje sportovců gentlemanů, které postupně vytlačilo kolo bezpečnostní, které je dodnes oblíbeným dopravním prostředkem nejširší veřejnosti. Slavná éra vysokých kol inspirovala i pražského fotografa Jana Bejšovce (1946), který se zasloužil o obnovu činnosti Českého klubu velocipedistů a byl 17 let jeho předsedou. Muzeum města Duchcova v průběhu prázdnin vystavuje fotografie Jana Bejšovce s velocipedistickými motivy. Fotografie doplňuje výstava historických velocipedů. 

Muzeu je otevřeno každý den od 9,00 do 17,00 hodin. Výstavu najdete v Poppelově výstavní síni a končí 31. srpna. Vstupné je jen 20 Kč pro dospělé a polovinu pro děti.

Foto: pixabay.com