e-region.cz - regionální internetový magazín pro volný čas

Žatecké muzeum připomene lidové zvyky pozdního jara

publikováno: 4.6.2020, kategorie: Slavnosti a festivaly, autor: Jitka Krouzová

Sdílet: facebook twitter google+

Víte, co je to posejpka? Dozvíte se to ve středu 10. června odpoledne v zahradě žateckého muzea. To připomene Božítělovou slavnost a téměř zapomenutou tradici tvoření obrazců z okvětních lístků. Jde o první akci pro širokou veřejnost po znovuotevření muzea.

"Takzvaná Božítělová posejpka doprovází křesťanské oslavy Božího Těla, které připomínají stanovení přijímání Těla a Krve Páně v podobě chleba a vína. V předvečer slavnosti se před vchody domů stelou obrazce z okvětních lístků, větviček a listů," vysvětluje Monika Merdová.               

V muzeu si letos tento malebný zvyk vyzkouší poprvé a zvou k návštěvě. Kromě možnosti vytvořit si vlastní květinový obrázek, se návštěvníci dozví, jak se svátek slavil na Žatecku a jaké další zvyky se k tomuto období vážou.

Muzejníci navíc vyzývají k zapojení se i na vlastních zahrádkách, chodníčcích a zápražích. Stačí na procházce přírodou nebo z vlastní květeny nasbírat jakékoliv květy, lístky nebo proutí a zapojit svou fantazii. Kdo se chce vlastní posejpkou pochlubit, ať fotografie výtvorů pošle na merdova@muzeumzatec.cz nebo na sociálních sítích označí příspěvek hashtagem #posejpka.                                

Akce začíná ve středu 10. června ve 14,00 hodin v zahradě hlavní budovy Regionálního muzea K. A. Polánka v Žatci. Vstupné na první červnovou akci je zdarma a můžete si prohlídnout všechny stálé i krátkodobé výstavy v hlavní budově muzea. Samozřejmostí je dodržení všech aktuálních opatření proti šíření pandemie.

Ilustrační foto: congerdesign z Pixabay.