e-region.cz - regionální internetový magazín pro volný čas

Víkend otevřených zahrad

publikováno: 4.6.2019, kategorie: Památky, autor: Kateřina Táborská

Sdílet: facebook twitter google+

O víkendu se otevírají zahrady a parky, aby nabídly návštěvníkům nejen příjemnou procházku, ale i komentované prohlídky, hudební program nebo přednášky. Vydejte se s námi do zámeckých parků ve Stekníku, Krásném Dvoře a Libochovicích, levandulové zahrady pod Házmburkem nebo městského parku v Mostě.

Zámek Krásný Dvůr
V sobotu 8. června 11,00 hodin vychází komentovaná procházka zámeckým parkem s Janem Rudolfem Černínem, zakladatelem jednoho z nejstarších přírodně krajinářským parků na našem území. V 16,00 hodin se bude konat přednáška Společnost vlasteneckých přátel a Jan Rudolf Černín. V 18,00 hodin zazní koncert melodií Wolfganga Amadea Mozarta v podání Severočeského symfonického kvinteta. Ve 20,00 hodin vychází komentovaná vycházka parkem od zámku k Novogotickému templu, s možností výstupu na vyhlídku. V neděli od 15,00 hodin si pak můžete vyslechnout koncert pěveckého sboru Egeria v Novogotickém templu.

Zámek Stekník
Po oba víkendové dny nabídne zámek Stekník prohlídky rozkvetlých zámeckých zahrad, pro skupiny (minimálně 5 osob) s výkladem o italské terasovité zahradě. Samostatně si zahradu můžete projít v čase od 10,00 do 17,15 hodin, prohlídky s průvodcem začínají v 10:50, 11:50, 12:50, 13:50, 14:50, 15:50 a 16:50 hodin. Vstupné do zahrady je 50 Kč, s průvodcem 70 Kč.

Zámek Libochovice
V sobotu 8. června se můžete vydat ve 13,00 a 15,00 hodin na komentované prohlídky libochovického parku. V neděli 9. června ve 13,00 hodin se koná přednáška o Josefu Blechovi, zahradníkovi rodiny Clam-Gallasů, zakladateli přírodně krajinářského parku v Libochovicích, po níž bude následovat poté komentovaná prohlídka parkem. V rámci Víkendu otevřených zahrad můžete v zámeckých sklenících shlédnout výstavu kaktusů, pořádanou Klubem pěstitelů kaktusů a sukulentů v Roudnici nad Labem. Otevřeno je od začátku června do 9. června vždy od 9,00 do 17,00 hodin.

Levandulová zahrada Anette
Levandulovou zahradu najdete v bývalé zemědělské usedlosti v obci Klapý pod hradem Hazmburk. Otevřeno bude oba dva dny od 10,00 do 17,00 hod, otevřena bude i Andělská kovárna a Květinová čajovna. Od 14,00 hodin oba dva dny se koná předváděcí blok vázaní a aranžování kytic ze zahrady a po celý den komentované prohlídky o druzích levandule a jejím uplatnění.

Park Střed v Mostě
Součástí programu, který potrvá od 14,00 do 18,00 hodin, bude komentovaná procházka s dendrologem a panelová debata s odborníky a veřejností, věnovaná obnově parku a očekáváním obyvatel. Doplní ji koncert Big Bandu Zdenka Tölga s hity 70. a 80. let z doby největší slávy parku a divadelní představení studentů Základní umělecké školy F. L. Gassmanna. Uvidíte také výstavu historických fotografií parku a vzpomínek pamětníků „Mapa minulosti parku Střed“, děti čekají tvořivé dílny a ekologická vzdělávací stezka, připojit se můžete též k orientačnímu běhu parkem.