reklama 300 turistických cílů na jednom místě
e-region.cz - regionální internetový magazín pro volný čas

1020 let Bíliny s Václavem Neckářem

publikováno: 4.6.2013, kategorie: Hudba, autor: Lucie Ječmenová

Sdílet: facebook twitter google+

sobotu 13. července se v bílinském letním amfiteátru na Kyselce uskuteční koncert, který pořádají bílinští B10 u příležitosti 1020. výročí města Bíliny, respektive od první zmínky o svém názvu zaneseném v Kosmově kronice. Kromě bílinských rodáků se představí také Václav Neckář se skupinou Bacily, který má také k městu blízko.

Koncert začne v 17,00 hodin a postupně se představí bílinští Jan Chrastina a Marek Peschl, Bára Kubešová, mladá nadějná bílinská zpěvačka, rocková kapela zformovaná na teplickém gymnáziu Horny Evils a na závěr Václav Neckář se skupinou Bacily.

„Jako hlavní hvězdu večera jsme oslovili Václava Neckáře, který přestože není z Bíliny, má k našemu městu velice blízko. Žije zde totiž část jeho rodiny. Dále jsme se snažili oslovit kapely a sólové interprety z našeho města, aby si veřejnost měla šanci povšimnout, kdo všechno tady v okolí žije a angažuje se na kulturní scéně. O záštitu jsme požádali bílinskou zastupitelku Magdalenu Závodskou a také krajského zastupitele Jiřího Řeháka, který zde v Bílině prožil převážnou část svého života a navíc je historikem, který má o historii našeho města výborné znalosti. Očekáváme, že přítomným sdělí něco zajímavého z dějin Bíliny“, říká o organizaci akce Lenka Hanousková, zástupce bílinských B10.

Vstupenky v předprodejní hodnotě 220 Kč jsou již nyní k dispozici na vybraných místech v Bílině, Mostě, Lounech, Litvínově a Duchcově, a také na některých obecních úřadech, v obcích, které jsou členy svazu obcí INTEGRO. Vstupenky na místě budou o 50 Kč dražší.

    Bílina 993 – 2013
První písemná zpráva o Bílině je již z roku 993 a pochází z nejstarší české Kosmovy kroniky v líčení války mezi Břetislavem I. a německým císařem Jindřichem III. Před polovinou 13. století vybudoval Ojíř z Fridberka nový hrad, v jehož podhradí bylo také založeno město s hradbami a třemi branami. Kolem roku 1420 držel Bílinu Albrecht z Koldic, známý svým protihusitským postojem. Proto byla Bílina obležena a dobyta husity pod vedením Jakoubka z Vřesovic. Roku 1436 předal město zpět Koldicům. Od roku 1502 vlastnili Bílinu Lobkovicové, kterým byl zámek opět vrácen po roce 1989 v restitucích.