e-region.cz - regionální internetový magazín pro volný čas

Gwyn Ashton opět v Žatci

publikováno: 4.4.2015, kategorie: Hudba, autor: Jiří Navrátil

Sdílet: facebook twitter google+

Australský bluesrockový kytarista s waleskými kořeny Gwyn Ashton se vrací po roce do Žatce, čerstvě po své australské šňůře. Mimo to, že bude patřičně rozehrán a při chuti, přiváží se sebou kompletní Brazilskou rytmiku - to jest brazilského bubeníka Arthur Kaufmanna a baskytaristu Bernardo Fajosese, s nimiž odehrál loňské brazilské turné. Všichni dorazí v úterý 7. dubna.

Gwyn Ashton se narodil v roce 1961 ve Walesu, ale v deseti letech se s rodiči přestěhoval do Austrálie. Tady přišel na chuť blues a rocku. Australské prostředí ho zformovalo jako svérázného muzikanta a bluesrockového kytaristu. V 16 letech už hrával s kytarou po barech, později se protloukal sám, nebo s vlastní kapelou. Někdy i po takových štacích, kde bylo dost nebezpečné hrát a podium a sál od sebe dělilo pletivo. Což ho naučilo prosazovat se a spoléhat v hudbě hodně na sebe. Po čase jeho věhlas přerostl domovský kontinent, když se objevoval na stejném podiu s veličinami černého i bílého blues i rocku při jejich australských koncertech. Nakonec se v polovině devadesátých let vrátil zpátky na Britské ostrovy, odkud vyráží už jako muzikant sám a za sebe se svým písničkami ze svých pěti vydaných řadových a jednoho EP.  

Gwyn má energie na rozdávání, což je na jevišti dost patrné. Při jeho loňském vystoupení v Žatci to vypadalo, jakoby se v první vteřině rozjel na diváky bluesový parní válec a nezastavil až po posledním přídavku.

Patří mezi pojmy bluesrockové kytary, je ovlivněn různými styly blues, country, rokenrolem, snaží se hrát víc alternativně, tj. po svém. Dokáže odehrát celý koncert sám a publikum není o nic ošizeno. Pokud nehraje sám, hrává většinou v triu.

 Gwyn je svérázný, ale skvělý kytarista a to až tak, že je firemním hráčem u několika slavných kytarových firem. Jeho vášeň pro kytary je tak veliká, že je jimi obklopen i na jevišti. Ve sbírce má i hodně staré kousky, především pro jejich syrovější zvuk, rád hrává například na rezofonickou kytaru z roku 1936.

V Žatci se tento mistr bluesrockové kytary objeví 7. dubna tradičně v Městském divadle Žatec v 19,00 hodin. Obzvláště doporučeno návštěvníkům loňského koncertu pro porovnání a samozřejmě ostatním příznivcům rocku a blues pro rozšíření obzorů a další hudební zážitek do sbírky.