e-region.cz - regionální internetový magazín pro volný čas

Jirkov chce koupit stáje v podzámčí

publikováno: 4.2.2016, kategorie: Památky, autor: Eva Dušková

Sdílet: facebook twitter google+

Bývalý lazaret a stáje, které se nacházejí v blízkosti zámku Červený hrádek a postupně chátrají, by se mohly stát majetkem města Jirkova. Radnice chce památkově chráněné prostory využít jako zázemí pro zámek i rozšíření ubytovacích kapacit zámku. Po rekonstrukci by se měl objekt stát součástí odpočinkového areálu v okolí červenohrádeckého rybníka.

O záměru koupit objekt rozhodli jirkovští zastupitelé na základě avizovaného prodeje objektu v konkursním řízení stávajícího vlastníka firmy LESS & FOREST s. r. o. Objekt je totiž kulturní památkou a přímo navazuje na jízdárnu, která je vlastnictvím města, a tvoří v podzámčí u rybníka jednotný celek.

Pokud by město Jirkov budovu získalo do svého vlastnictví, byla by využita jako zázemí pro zámek, dílny pro pracovní četu zámku, sklady a rozšíření ubytování. Vstoupilo tedy do výběrového řízení, v němž je stanovena odhadní cena objektu včetně movitých věcí na 3,525 milionu korun. Kolik je ochoten Jirkov zaplatit? „To není veřejná informace. Abychom nebyli mezi ostatními účastníky řízení znevýhodněni, rozhodli jsme se, že naši nabídku nezveřejníme a určí ji rada města,“ vysvětluje postup při podávání nabídky místostarostka Dana Jurštaková. Rozhodnuto bude do konce února.

Dvoupodlažní budova byla v osmdesátých letech přestavěna na kancelářské a skladové prostory, ale v současnosti je opět ve stavu před rekonstrukcí, takže pokud Jirkov uspěje, budou ho čekat jednání s památkáři a finanční přípravy. „Je nám jasné, že rekonstrukce bude náročná, ale ten objekt za to stojí. Neradi bychom, aby zámek a jeho okolí, do něhož stále investujeme, měl jako vadu na kráse budovu, kterou by mohl nový vlastník nechat zchátrat nebo využívat nedůstojným způsobem,“ vyjádřil se starosta Radek Štejnar.

Město tuto romantickou lokalitu zvelebuje, počínaje úpravou zámeckého parku či plánovanou restaurací drobnějších objektů v jeho okolí (například sloup Panny Marie Immaculaty v nedalekém lese). Letos proběhne také výstavba dřevěné lávky z břehu rybníka na ostrůvek, která bude připomínat časy, kdy zámek patřil ještě knížecímu rodu.